EVROPA NA RASKRSNICI – DA RATA NE BUDE Međunarodni naučni skup na Fakultetu za poslovne studije i pravo u Beogradu (FOTO)
Naučni skup je zaključio emeritus prof. dr Života Radosavljević konstatacijom o uspešnom radu i značajnom doprinosu naučnih radnika sa Balkana u razmatranju aktuelnog stanja bezbednosti u Evropi i međunarodnim odnosima u svetu.
Na Fakultetu za poslovne studije i pravo u Beogradu održan je međunarodni naučni skup "Evropa na raskrsnici – da rata ne bude", koji je okupio vodeće stručnjake o budućnosti Evrope i globalnim promenama koje oblikuju naše društvo. Šezdeset autora je izložilo 48 radova koji će biti uskoro publikovani u tematskom zborniku.
Skup su svečano otvorili rukovodilac naučnog projekta i predsedavajući general u penziji, prof. dr Božidar Forca i dekan Fakulteta za poslovne studije i pravo prof. dr Milan Radosavljević.
U svetlu aktuelnih društveno-političkih i bezbednosnih izazova koji potresaju Evropu, ovaj skup je okupio vodeće stručnjake iz oblasti međunarodnih odnosa, geopolitike i bezbednosti kako bi analizirali ključne globalne izazove, hibridne pretnje i nove geopolitičke realnosti.
- Naučni projekat "Evropa na raskrsnici- da rata ne bude" sprovodimo dve godine, a povodom 80 godina pobede i završetka Drugog svetskog rata, 80 g. formiranja OUN, 50 g. od formiranja KEBS (OEBS) i 75 g. od Šumanove deklaracije osnove za formiranje Evropske zajednice za ugalj i čelik, preteče EU. Skupu je prisustvovalo više od 100 učesnika sa akademskim zvanjem emeritus profesori i tri akademika, kaže general u penziji, prof. dr Božidar Forca.
Predavanja po pozivu održali su: redovn profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Miloš Ković - "Stvaranje Novog svetskog poretka i revizija istorije dva svetska rata (1989-2024)" i naučni savetnik Instituta političkih nauka dr Milomir Stepić - "Savremena Evropa i političko nasleđe Drugog svetskog rata".
Nastupili su autori iz svih država sa prostora bivše SFRJ koji su izložili različita i čak suprotstavljena viđenja (ali bez svađa), i sa jedinstvenim zaključkom da je nužno da prevlada razum. Skup je izvršio temeljnu analizu moći i nemoći međunarodnih organizacija (u prvom redu OUN, posebno Saveta bezbednosti) u rešavanju međunarodnih sporova i sprečavanju ratova u svetu.
Ključne teme izložili su istaknuti naučni radnici i univerzitetski profesori. Akademik prof. dr Elizabeta Ristanović izložila je rad “Hibridne pretnje i resuverenizacija kao odgovor na nove geopolitičke izazove”, prof. dr Miloš Šolaja “Geopolitička i geostrateška dekompozicija Jugoistoka Evrope”, a prof. dr Mitar Kovač “Evropska bezbednost – ključni izazovi i perspective”. Prof. dr Dragan Petrović je govorio o temi “ Rusija i ukrajinski konflikt – globalni bezbednosni izazovi” a prof. dr Iris Bjelica Vlajić “Doprinos Ujedinjenih nacija miru – analiza dosadašnjeg rada i perspektiva, Prof. dr Dušan Vasić je izložio referat o temi “Poslednji dani Helsinškog koncepta evropske bezbednosti”, a prof. dr Zoran Pešić “Nacionalni identitet u međunarodnim odnosima i njegov značaj za spoljnu politiku”.
Naučni skup je zaključio emeritus prof. dr Života Radosavljević konstatacijom o uspešnom radu i značajnom doprinosu naučnih radnika sa Balkana u razmatranju aktuelnog stanja bezbednosti u Evropi i međunarodnim odnosima u svetu.
Kurir.rs
STIŽE 13. PENZIJA NAJSTARIJIM GRAĐANIMA! Ovde se penzionerima spremaju i dodatne pogodnosti, evo šta ih čeka