Slušaj vest

Tokom prvog sastanka Savetodavnog odbora za politiku američke radne snage, održanog u svečanoj trpezariji Bele kuće u Vašingtonu.

Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je u četvrtak da je rekao izvršnom direktoru Epla Timu Kuku da ne želi da ta tehnološka kompanija proizvodi svoje uređaje u Indiji. Ovom izjavom kritikovao je Eplovu strategiju diverzifikacije proizvodnje van Kine i pozvao kompaniju da se usmeri ka proizvodnji unutar Sjedinjenih Država.

- Imao sam mali problem sa Timom Kukom juče - rekao je Tramp.

- Rekao sam mu: ‘Prijatelju, veoma sam te lepo tretirao. Dolaziš ovde s 500 milijardi dolara, a sad čujem da gradiš pogone po celoj Indiji.’ Ne želim da gradiš u Indiji.

Tramp se osvrnuo na Epl-ovu najavu iz februara o investiciji od 500 milijardi dolara u SAD.

Apple intenzivno povećava proizvodnju u Indiji, s ciljem da u narednim godinama u toj zemlji proizvodi oko 25% svih iPhone uređaja, u nastojanju da smanji zavisnost od Kine, gde se trenutno sklapa oko 90% njihovih pametnih telefona.

- Rekao sam Timu: ‘Pogledaj, lepo smo te tretirali, godinama smo trpeli sve tvoje fabrike u Kini, a sada je vreme da gradiš kod nas. Nismo zainteresovani za to da gradiš u Indiji, Indija neka se brine o sebi... mi želimo da gradiš ovde’ - rekao je Tramp.

Bivši predsednik je dodao da Apple planira da poveća proizvodnju u SAD-u, ali nije otkrio više detalja.

iphone profimedia-0896943298.jpg
Foto: Jorge Yoshizaku Nemoto Junior / Alamy / Profimedia

CNBC je kontaktirao Epl za komentar

Tramp je ove komentare o Apple-u izneo dok je govorio o širem okviru trgovinskih odnosa SAD-a sa Indijom. On je rekao da je Indija „jedna od zemalja s najvišim carinama na svetu“, ali i da je zemlja ponudila sporazum SAD-u prema kojem bi „bukvalno ukinuli sve carine“.

U skladu s protekcionističkom trgovinskom politikom Bele kuće, najavljenom u aprilu, Tramp je uveo takozvanu „recipročnu carinu“ od 26% na indijsku robu, koja je privremeno snižena do jula.

Glavni Epl-ov partner za sklapanje uređaja u Indiji, kompanija Foxconn, dobila je u ponedeljak odobrenje indijske vlade za izgradnju fabrike poluprovodnika u toj zemlji, u zajedničkom poduhvatu s kompanijom HCL Group.

Epl je decenijama razvijao lanac snabdevanja u Kini, ali je u poslednje vreme počeo da širi proizvodne kapacitete i u drugim zemljama poput Vijetnama i Indije.

Ipak, stručnjaci se uglavnom slažu da bi premeštanje proizvodnje iPhone-a u SAD bilo veoma teško izvodljivo, pre svega zbog krajnje cene proizvoda. Prema različitim procenama, cena iPhone-a proizvedenog u SAD kretala bi se između 1.500 i 3.500 dolara.

Apple trenutno u SAD proizvodi veoma mali broj svojih uređaja. U Kaliforniji se pravi Mac Pro, a u februaru je najavljeno da će kompanija otvoriti proizvodni pogon u Teksasu za izradu servera za Apple Intelligence, svoj AI sistem.

biznis.kurir.rs/CNBC