DA LI APARATI MOGU DA PREGORE ZBOG NESTANKA STRUJE? Kvar na uređajima može da nastane i ako nisu uključeni
U situacijama kada nestane električne energije pa se na momente vrati i opet nestane, može doći do pojave sklopnih prenapona koji mogu oštetiti uređaje
Koliko puta se svakome od nas desilo da smo premoreni posle radnog dana seli pred TV ekran u nameri da pogledamo omiljenu seriju ili film i da se odmorimo. I da je baš tada nestala struja. Nenajavljeno. I tek što smo uzeli telefon u ruke da pozovemo dežurne u elektrodistribuciji i pitamo kada će da dođe struja zatreperela je sijalica i TV ekran. Ali na sekund, a potom je opet nestala struja. Posle 15 minuta je ponovo došla, ali opet na sekund. I tako nekoliko puta za redom. A sve ukupno struje nije bilo više od dva sata.
Posle toga više nije problem što nećemo odgledati ono zbog čega smo seli u fotelju, nego šta je s aparatima i belom tehnikom zbog stalnog dolaženja i nestajanja struje? Da li aparati mogu da pregore? Treba li ih isključiti iz zida? Ili su oni toliko sofisticirani da više na uzastopni pad napona ne reaguju?
Na pitanje šta u ovakim situacijama treba raditi, mr Željko Marković, dipl. inž. elektrotehnike, jedan od bivših direktora u „Elektroprivredi Srbije”, kaže da se takve situacije obično dešavaju kada dođe do kvara na mreži, pa se putem automatskog ponovnog uključenja pokušava vraćanje mreže pod napon. Jer je moguće da je kvar bio prolazan (ako su u pitanju atmosferska pražnjenja ili prolazni kratak spoj koji može biti izazvan padom grane ili ptica).
- U svakom slučaju, u takvim situacijama, zbog višestrukih pokušaja uključenja može doći do pojave takozvanih sklopnih prenapona, koji mogu oštetiti uređaje, pa je u takvim situacijama opravdan i strah potrošača. Može takođe da dođe i do kvara aparata, čak iako su priključeni, ali nisu uključeni. Najosetljiviji su aparati koji sadrže elektronske komponente. Obično je savet da se pri nestanku električne energije aparati isključe sa mreže, a da se po dolasku napona i kada se napajanje ustali, uključe – objašnjava Marković.
Upitan da li postoji mogućnost zaštite od tog dolaska i uzastopnog nestanka struje, odgovara potvrdno.
- Postoji zaštita, ne samo od situacija kada dolazi do prekida u napajanju zbog manipulacija (uključenja i isključenja) u mreži kada se mogu pojaviti komutacioni prenaponi već i u situacijama kada se zbog udara groma u nekim od elemenata električne mreže pojave i tzv. atmosferski prenaponi, koji se putem mreže prenesu do aparata. To se može izvesti ugradnjom odvodnika prenapona ispred glavnih osigurača u glavnoj razvodnoj tabli objekta. Na tržištu se mogu naći i produžni kablovi koji imaju ugrađene odvodnike prenapona, i na koje se mogu priključiti osetljivi uređaji, kao što su televizori, modemi, računari i drugi koji poseduju elektronske komponente – ističe naš sagovornik.
Naglašava da se prenaponi mogu uspostaviti u bilo kom delu mreže, ali su obično seoska područja češće pogođena atmosferskim prenaponima, budući da se gradska područja mahom napajaju preko kablovske mreže koja je manje izložena atmosferskim uticajima.
- Seoska područja se uglavnom napajaju preko nadzemne mreže, pa je tim i mogućnost atmosferskih uticaja i pojave atmosferskih prenapona daleko veća u odnosu na gradsku mrežu, što ih čini ugroženijim - zaključuje naš sagovornik.
Kurir Biznis/Politika
BEOGRAĐANKA S DRUGARICAMA OTIŠLA NA ODMOR U DUBROVNIK I DOŽIVELA ŠOK NA VEČERI: Konobar doneo račun pa izgovorio reči koje su ih ostavile u čudu