Slušaj vest

Svako domaćinstvo koristi najmanje jedan, a često i više produžnih kablova kako bi uspelo da priključi na struju sve električne uređaje u stanu ili u kući. 

Iako je povezivanje električnih aparata sa produžnim kablovima veoma praktično ima i određene rizike, kao što su nestanak struje, ali i požari.

Zato bi, pre nego što priključite neke uređaje na produžni kabl, trebalo da pogledajte nejgovu maksimalnu snagu. Na svim produžnim kablovima je naznačena maksimalna snaga koju mogu da podnesu. Morate, zatim, sabrati snagu svakog uređaja koji je povezan na produžni kabl.

Kao i na produžnom kablu, ova informacija je napisana na svakom električnom uređaju. Dat je i konkretan primer: Zamislite da vaš produžni kabl podnosi maksimalnu snagu od 3500 W. Ako istovremeno povežete rernu koja troši 2500 W, usisivač koji troši 800 W i čajnik koji troši 250 W, prekoračujete 3500 W (2500 + 800 + 250) = 3550 W.

U ovom konkretnom slučaju postoji samo jedno rešenje.

Isključite jedan od uređaja sa produžnog kabla, kako biste ponovo bili ispod maksimalnog praga snage. Inače, to može da bude veoma opasno. U nastavku su svi uređaji koji ne bi trebalo da se povezuju preko produžnog kabla:

Rerna

Rerna je nesumnjivo među uređajima koji troše najviše energije. Čak i ako je ne koristite redovno, apsolutno je ne treba povezivati sa produžnim kablom!

Bolje je obezbediti individualnu utičnicu kako biste izbegli rizik od opasnog pregrevanja.

Frižider

Frižider nije uređaj koji troši previše energije, pa mislimo da je u redu.

Međutim, frižider je uređaj koji stalno koristi električnu energiju 24 sata dnevno, a povezivanje takvog uređaja sa produžnim kablom nije preporučljivo. Ovo se odnosi i na zamrzivače.

Veš mašina

Veš mašina godišnje troši u proseku 1150 kWh. To je uređaj koji troši mnogo energije i zato nije preporučljiv za produžni kabl.

Povezivanjem veš mašine direktno sa utičnicom izbegavate rizik od kratkog spoja i pregrevanja produžnog kabla. Isto važi i za sušilice veša. Troše previše energije da bi bilo bezbedno povezati ih sa produžnim kablom.

Grejalice

Grejalioce treba povezati direktno u utičnicu. Nikada na produžni kabl, jer ovaj uređaj vrlo brzo preopterećuje produžni kabl koji se greje.

Mikrotalasna pećnica

Nikada nemojte verovati da ovaj mali metalni uređaj ne troši energiju. Mikrotalasna pećnica troši u proseku 70 kWh godišnje. Nije to baš malo. Zato je najbolje da je ne povezujete sa produžnim kablom.

Aparat za kafu

Možda mislite da aparat za kafu, kao mali uređaj, ne troši ništa. U stvarnosti, on troši prilično energije, sa potrošnjom od oko 165 kWh godišnje. Zato povežite ovaj uređaj direktno sa utičnicom.

Toster

Ako svako jutro tostirate hleb, trošićete između 500 i 1000 W godišnje! To je puno za ovako mali uređaj. Zbog toga bi trebalo da izbegavate povezivanje sa produžnim kablom.

Još jedan produžni kabl

Imate mnogo uređaja za povezivanje? Pa zato koristite više produžnih kablova povezanih jedan sa drugim.To je veoma loša ideja! Time možete brzo da prekoračite maksimalnu dozvoljenu snagu produžnog kabla.

Ova loša praksa je, takođe, uzrok mnogih kućnih požara.

Internet ruter, računar i televizor

Internet ruter, kompjuter i televizor ne troše puno energije, međutim, ovi uređaji su posebno osetljivi na bilo kakve električne probleme.

Dakle, izbegavajte da ih povezujete sa produžnim kablom ili opremite se zaštitnikom od prenapona. Mada su šanse za izazivanje požara, srećom, prilično niske, prevencija je bolja od lečenja, jer su rizici od pregrevanja stvarni.

Kurir Biznis