ZLATAN I LJUBISAV U RODNOM ZAVIČAJU NAPRAVILI OZBILJAN BIZNIS! Imaju desetine plastenika, a sve što prizvodu odmah prodaju! Rešili da otkriju "recept" za uspeh
Prijepolje – Dok mnogi sanjaju o životu u velikim gradovima, pojedinci poput Zlatana Kučevića iz Velike Župe i Ljubisava Gojakovića iz Brodareva dokazuju da se i na selu može uspešno raditi i živeti. Plastenička proizvodnja povrća postala je temelj porodične egzistencije kako iskusnim domaćinima, tako i mladima koji se vraćaju korenima.
Zlatan Kučević već decenijama razvija svoje imanje, koje danas broji čak 22 plastenika. U sezoni iz njih izlaze hiljade sadnica i tone kvalitetnog povrća.
– Rasad za sadnju na otvorenom biće spreman oko 1. maja. Imamo stalne kupce kojima prodajemo sadnice, a pripremamo i sadnju za naše potrebe - kaže Zlatan.
Prvi prihodi ove godine stižu od prodaje presade i mlade zelene salate, dok su redovi mladog kupusa već spremni, a paradajz i krastavac čekaju sadnju.
– U šest plastenika biće zasađen paradajz, koji smo proizveli iz našeg rasada. Folija je već postavljena, a rupe su iskopane – objašnjava on.
U poslu mu pomaže sin Sanel, student Poljoprivrednog fakulteta u Sarajevu, koji znanje sa fakulteta odmah primenjuje na porodičnom gazdinstvu.
– Ako ste samouki, proces učenja i postizanja kvaliteta je duži. Školovanje olakšava put, jer teorijsko znanje možemo brzo primeniti u praksi – ističe Sanel.
S druge strane, Ljubisav Gojaković iz Brodareva jedan je od sve većeg broja mladih koji su se, nakon školovanja u Beogradu, odlučili za povratak na selo i nastavak porodične tradicije.
– Sve što proizvedemo u plastenicima, dalje plasiramo na tržište. Pored rasada, uzgajamo paradajz, krastavac, papriku, dinju, lubenicu i tikvicu, a pravimo i zimnicu – kaže Ljubisav.
Na imanju Gojakovića godišnje se proizvede desetine tona povrća, a proizvod stiže i na tržišta širom Evrope. Trenutno je u toku priprema za sadnju, a rasad je već spreman.
- Paprike proizvedemo oko stotinu hiljada komada, dok paradajza, krastavaca, dinja, tikvica i lubenica proizvedemo oko 15 hiljada saksija – dodaje Ljubisav.
U poslu mu pomaže i otac Dušan, koji primećuje da se proizvodnja rasada danas značajno razlikuje u odnosu na vreme kada je on počinjao.
Poljoprivrednici sa područja opštine Prijepolje mogu da računaju i na podršku lokalne samouprave, koja sprovodi javni poziv za nabavku novih plastenika, čime dodatno stimuliše razvoj sela.
- Interesovanje poljoprivrednika za nabavku plastenika je znatno povećano. Na nedavnom konkursu koji je realizovan sa Fondacijom Divac prijavilo se 106 kandidata, dok ih je prošle godine bilo 74 – navodi Sanel Dizdarević, član Opštinskog veća u Prijepolju zadužen za poljoprivredu.
Zlatan i Ljubisav dokazuju da selo ima budućnost kada se u njega ulaže znanje, rad i ljubav.
NA VRHU SU LESTVICE: Ova opština i u februaru beleži najviše prosečne zarade u Moravičkom okrugu