MINISTAR MALI U VAŠINGTONU: Fundamenti srpske ekonomije stabilni i čvrsti, borimo se sa izazovima
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali je u Vašingtonu, gde učestvuje na prolećnom zasedanju Međunarodnog monetarnog fonda i Grupacije Svetske banke
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali započeo je danas radnu posetu Vašingtonu, gde učestvuje na prolećnom zasedanju Međunarodnog monetarnog fonda i Grupacije Svetske banke, sastancima sa predstavnicima rejting agencije "Standard and Poor΄s", koja je prošle godine Srbiji dodelila investicioni rejting, kao i sa predstavnicima agencija "Fitch Ratings" i "Moody΄s".
Mali je na sastanku upoznao predstavnike rejting agencija sa finansijskim i ekonomskim parametrima i rezultatima Srbije i poručio da će naša zemlja nastaviti putem makroekonomske stabilnosti. Mali je posle sastanaka istakao da su fundamenti srpske ekonomije, uprkos međunarodnim tenzijama i situaciji sa američkim carinama u svetu, ali i blokadama u našoj zemlji, i dalje stabilni i čvrsti.
Kako je istakao, ovogodišnje prolećno zasedanje MMF-a i Svetske banke protiče u senci globalnih tenzija zbog brojnih izazova sa kojima se svetska ekonomija suočava.
"Ovogodišnje prolećno zasedanje Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke je u senci globalnih tenzija, pogotovo tarifa, odnosno carina od strane američke administracije i prema Kini, prema Evropskoj uniji, prema skoro svim zemljama sveta, tu su i nastavak rata u Ukrajini i tenzije na Bliskom Istoku. Dakle, sve negativni faktori i izazovi koji definitivno utiču na stabilnost i na prognozu rasta svetske ekonomije, nije čudo da je Međunarodni monetarni fond snizio stopu rasta svetske ekonomije za ovu godinu, Evropske unije takođe, a tu je i naša Srbija", rekao je Mali.
On je, međutim, istakao da će Srbija sa 3,5 odsto projektovanog rasta od MMF ove godine i dalje biti među top tri ekonomije u Evropi sa najvećim rastom.
"I osim tih spoljnih faktora, naravno da ne napominjem, mi imamo i te unutrašnje tenzije, blokadere i predstavnike bivšeg režima koji žele da se vrate na vlast, ne na izborima, nego na ulici. Dakle, sve to na neki način utiče i na našu privredu, ali sam danas u razgovoru sa sve tri rejting agencije imao priliku da potvrdim da su naši fundamenti, osnova naše ekonomije, i dalje stabilni i čvrsti", rekao je Mali.
On je dodao da imamo veoma nizak udeo javnog duga u BDP-u od 43,9 odsto, dok je prosek evrozone skoro 88-89 odsto. Naveo je da imamo više od četiri milijarde evra na računu u ovom trenutku.
Sve su to baferi, rezerve koje imamo ukoliko se kriza nastavi da možemo da reagujemo, ali i za dalji napredak i rast Srbije", istakao je prvi potpredsednik Vlade.
Naglasio je da je veoma važno što je srpska ekonomija izuzetno otporna, kao i da ostaje dosledna na putu fiskalne odgovornosti.
"Podsetiću vas i kada je bila korona, kada su bile poplave, kada je krenuo rat u Ukrajini, kada je bila energetska kriza, ono što je i predsednik Vučić govorio, nema predaje, dakle, izdržaćemo, pobedićemo, Srbija danas pobeđuje u onome u čemu do sada nikada nije pobeđivala, to je ekonomija, dakle, stabilni smo, a to potvrđuje na kraju krajeva i to što prvi put u istoriji imamo investicioni kreditni rejting, ali moramo i dalje da vidimo kako ćemo da minimiziramo negativan uticaj svih ovih protesta isvega ostalog što imamo u poslednjih nekoliko meseci", istakao je Mali.
Izrazio je nadu da će se svi, kako je rekao, prizvati pameti, jer sve što se dešava u Srbiji u ovom trenutku, utiče na perspektivu rasta naše zemlje.
"Nadam se da će se svi prizvati pameti, jer sve što se dešava u Srbiji u ovom trenutku , direktno ili indirektno, utiče i na perspektivu rasta, na planirano povećanje penzija i plata, na našu stabilnost, i što duže to bude trajalo, biće veliki problem. Dakle, u ovom trenutku smo potpuno stabilni, što je dobro, rastemo brže od drugih, ali oprez je neophodan, a na tome insistira i MMF", istakao je Mali, koji se sastao i sa zamenikom generalnog dirketora MMF-a Bo Lijem, a sastanku je prisustvovala guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković. Ministra očekuje i sastanak sa potpredsednicom Svetske banke za Evropu i Centralnu Aziju, Antonelom Basani.
Ministar je istakao da su svi koji se bave finansijama iz celog sveta sada u Vašingtonu i da ćemo videti koji je planiran izlaz iz ovog problema u koji je ušla globalna ekonomija. "Upravo zbog neizvesnosti i izazova koji su izazvani trgovinskim ratovima i ratovima, odnosno ratom u Ukrajini", rekao je Mali.
Tokom boravka u Vašingtonu, ministar će prisustvovati i sastanku Konstituence, a u petak će se sastati sa investitorima, gde će predstaviti potencijale Republike Srbije za ulaganja.
Skup u Vašingtonu okuplja guvernere centralnih banaka, ministre finansija, članove parlamenata, rukovodioce privatnog sektora, predstavnike organizacija civilnog društva i akademike kako bi razgovarali o pitanjima od globalnog značaja.
Prolećno zasedanje MMF-a i Svetske banke počelo je u ponedeljak, 21. aprila i trajaće do subote, 26. aprila.
SLAB ROD VOĆA KOJE SRBI OBOŽAVAJU, POLJOPRIVREDNICI ZABRINUTI "Ako sa drveta skupimo jednu kofu, to će biti super!" - evo ko je glavni "krivac" (FOTO)