ŠTA ZNAČI ZA KLIJENTE UKRUPNJAVANJE BANAKA: Pet džinova drži većinu tržišta, malim bankama se ne isplati poslovanje
"Danas mislim da imamo 19 banaka, ali prvih 6 ili 7 drži 90% tržišta. Ovaj proces nije ništa strašno, spajanje i pripajanje, ukrupnjivanje i dolazak stranh banaka je normalno"
Sa ukupnom aktivom od 6,4 milijardi evra i sa kreditnim portfoliom od 3,7 milijarde evra, AikBank je sada treća banka po veličini u Srbiji.
Naime, AIK Banka uspešno je završila proces pripajanja Eurobank Direktne i od danas spojena banka posluje pod novim imenom AikBank ad Beograd i sa novim vizuelnim identitetom.
Na pitanje zašto dolazi do ukrupnjavanja bankarskog sektora i šta spajanje banaka znači za građane za Kurir televiziju odgovorili su Nemanja Antić, ekonomista i Vladimir Vasić, bankar i finansijski konsultant.
- Ukrupnjavanje svih firmi je prirodan proces, ne vezuje se samo za banke. Prirodno je za kapital da štedi troškove i uvećava se, maksimizuje ponude. Naše tržište je jako malo, pa je normalno da veliki broj malih banaka ne može da funkcioniše, ispostavilo je da se bankama ne isplati da posluju ukoliko su male - kaže Antić.
On navodi i da su građani iz straha uvek postajali klijenti onih 5 najvećih banaka:
- Danas mislim da imamo 19 banaka, ali prvih 6 ili 7 drži 90% tržišta. Ovaj proces nije ništa strašno, spajanje i pripajanje, ukrupnjivanje i dolazak stranh banaka je normalno. U AIK banci je dugo vremena grčka AT banka imala udeo od 20 procenata. Ovo bankama služi da preuzmu dominaciju, zauzmu tržište, smanje troškove svojih usluga, otpuste neke menadžere i članove izvršnog odbora, pa i kupe skuplje softvere i ponude nama sve ono što postoji u Americi i Evropi.
Antić kaže da tehnologija poput bankomata za uplaćivanje pazara, pa čak i elektronskog plaćanja dolazi zato što je neka banka dobro platila za to.
- Ukoliko je banka mala, ona ne može da prati trendove industrije. Takođe, male banke nemaju profitabilnost, pa su zato pogodne za preuzimanje od strane neke banke. U Evropi nije retko ni da se banka preuzme za jedan evro. Preuzimaju se i obaveze banaka, što ne znači samo naplaćivanje kredita građanima, već i vraćanje dugova - kaže Antić.
Vasić kaže da pojedini klijenti menjaju nekoliko banaka, a da toga nisu ni svesni:
- Pravne obaveze klijenata se prenose uvek na novu banku. Najčešće ne osetimo to nikako osim komunikaciono, odnosno informacija da je banka kupljena. Neke banke kao znak dobrodošlice novim klijentima ponude neke pogodnosti koje prošla banka nije nudila. Vremena se menjaju, a sa njim i bankarski sektor.
Vasić dalje objašnjava da za klijente nema promena, a Antić je naveo da spajanje, pripajanje i gašenje banaka ipak nije idealno za klijente:
- Nekada su spajanja trajala godinu dana, a vi idete u preuzetu banku koja sada ima logotipe nove banke, ali ti u njoj zapravo ne možeš ništa da završiš ako ti je račun u staroj banci. Takođe, često dolazi do promene šefa ekspoziture i menadžere, a za klijente je jako bitno da se lično poznajete sa osobom.
On dodaje i da kod veliki ukrupnjivanja može doći i do toga da se banka brzinski digitalizuje, što može biti problematično za stariju populaciju.
- Problem je ako se zbog velikog ukrupnjavanja dođe i do toga da zbog štednje troškova banka odluči da zatvori ekspoziture po manjim mestima i gradovima.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
ZNATE LI KOLIKO BI DANAS KOŠTAO "STOJADIN"! Vozila ga cela Juga, a 1972. prodavan je za oko 2.000 dolara