"SRBIJA JE PRED TEŠKIM ODLUKAMA KAKO BI ZAŠTITILA PRIVREDU" Struka analizira: Ovo su potencijalni scenariji u slučaju uvođenja sankcija NIS-U!
"Srbija će morati da donosi teške, ali promišljene odluke kako bi zaštitila svoje građane i privredu"
Srbiju potresa nova ekonomska neizvesnost nakon pretni Sjedinjenih Američkih Država o uvođenju sankcija naftnoj industriji NIS gde ruski kapital ima većinsko vlasništvo. Ove mere, deo globalne strategije pritiska na Rusiju usled rata u Ukrajini, izazivaju zebnju kod građana i privrede. Najveći strah jeste da bi sankcije mogle pogoditi svakodnevni život građana kroz otežano snabdevanje gorivom i finansijske transakcije.
Jedan od problema koji se već pojavljuje odnosi se na mogućnost da plaćanje goriva na NIS-ovim benzinskim stanicama karticama stranih banaka bude odbijeno, a to je samo jedno od pitanja o kojima je govorio gost jutarnjeg programa Kurir televizije "Redakcija", prof dr Mihajlo Rabrenović, stručnjak za menadžment.
Prema rečima Rabrenovića, sekundarne sankcije ciljaju ne samo kompaniju, već i sve koji sa njom posluju, što uključuje banke i druge pružaoce usluga:
- Sankcije su deo šire strategije ekonomskog pritiska na Rusiju, ali posledice oseća i Srbija, kao zemlja čija naftna industrija ima većinskog ruskog vlasnika. Postoji realna mogućnost da vozači na pumpama budu odbijeni prilikom plaćanja karticama stranih banaka, ili da zaposleni u naftnom sektoru ne mogu podići plate s računa banaka koje odbijaju saradnju s ruskim kompanijama - objašnjava Rabrenović.
Situaciju dodatno komplikuju poslednji potezi zapadnih kompanija. Na primer, pojedine aplikacije povezane s naftnom industrijom Srbije već su povučene sa određenih platformi, što stručnjaci tumače kao „slabe signale“ nadolazeće blokade.
Srbija pokušava da pronađe rešenje kroz diverzifikaciju snabdevanja energentima. Najavljena je izgradnja novog naftovoda između Novog Sada i mesta Alđe u Mađarskoj, što bi omogućilo prevoz nafte iz evropskog sistema naftovoda „Družba”. Međutim, kako Rabrenović ističe, i tu postoji izazov:
- Ruska nafta neće moći da se transportuje ovim putem zbog postojećih evropskih sankcija. Diverzifikacija je svakako važna, ali ne rešava sve probleme.
Rabrenović dodaje da trenutna situacija nije samo ekonomsko pitanje, već i deo šire geopolitičke slike.
- Male zemlje poput Srbije često su žrtve velikih igara svetskih sila. Amerikanci kroz ove sankcije jačaju sopstvenu poziciju na tržištu nafte i gasa, dok se naš manevarski prostor sužava. Srbija će morati da donosi teške, ali promišljene odluke kako bi zaštitila svoje građane i privredu - zaključuje Rabrenović.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
DA LI NIŽA PLATA U SRBIJI UMANJUJE DEVIZNU PENZIJU? Pre podnošenja zahteva sve dobro proverite, posle nema povratka