KAJGANA U HOTELIMA NIJE ISTA KAO ONA KOJU JEDEMO KOD KUĆE! Tajna je u sastojcima, ali ima još jedna vrlo bitna caka
Jedan od omiljenih segmenata svakog putovanja, bez obzira na destinaciju, jeste hotelski doručak. U obilju hrane na švedskom stolu, većina gostiju prvo poseže za jajima, i to najčešće kajganom.
No, ukoliko ste ovo jelo konzumirali u hotelima, a verujemo da jeste, sigurno ste primetili da se ona malo razlikuje od kajgane koju pripremate kod kuće.
Naime, hotelska kajgana često ima kremastiju teksturu.
Većina hotela želi kajganu koja je kremasta, glatka i bogate teksture. Jedan od načina da se to postigne, a koji se koristi u profesionalnim kuhinjama, jeste kuvanje na pari ili indirektna toplota, što obezbeđuje ravnomerno kuvanje bez rizika da se prekuva i isuši.
Jaja se mešaju u metalnoj posudi postavljenoj iznad lonca sa ključalom vodom. Para blago zagreva tiganj i sprečava da se jaja prebrzo stegnu.
Druga opcija je pečenje na veoma niskoj temperaturi u tiganju, uz stalno mešanje. Ovaj metod takođe daje kremastu teksturu umućenim jajima, jer omogućava da se belance i žumanca sporije zgusnu. Stalno mešanje je neophodno za stvaranje svilenkaste teksture, a dodavanje putera ili mlečnih proizvoda dodatno poboljšava ukus i teksturu.
Jaja se skidaju sa vatre neposredno pre nego što se potpuno stegnu, pošto nastavljaju da se kuvaju i nakon što su skinuta sa vatre.
Neki hoteli koriste i unapred pripremljenu mešavinu jaja (tečna pasterizovana jaja) kako bi ubrzali proces kuvanja za veći broj gostiju.
Ipak, luksuzni hoteli najčešće koriste sveža jaja i više vode računa o tehnici.
Kurir Biznis/Ekapija
CRNOGORAC ŠOKIRAN RAČUNOM U NOVOSADSKOM KLUBU: Potrošio ovoliko para, a nije se, kaže, ni napio?! Konobar mu sam uzeo bakšiš, a onda osuo i po devojkama