Slušaj vest

Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelena Begović otvorila je svečanu ceremoniju dodele nacionalnih priznanja za tri najbolje mlade naučnice u Srbiji u okviru međunarodnog programa L'Oréal-UNESKO „Za žene u nauci“. Nacionalna priznanja uručena su izuzetnim mladim naučnicama Ani Hudomal, Milki Malešević i Sandri Veljković koje su nagrađene za svoj istaknuti doprinos u različitim naučnim disciplinama – fizici kvantnih višečestičnih sistema, molekularnoj mikrobiologiji i nanotehnologiji i mikrosistemima. Osim priznanja, nagrađenim naučnicama uručeni su i novčani podsticaji u iznosu od po 5.000 evra, kako bi nastavile svoja istraživanja u našoj zemlji.

Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelena Begović ovom prilikom izrazila je oduševljenje dobitnicama.

- Veliki je uspeh naše države to što imamo kvalitetne i ambiciozne pametne žene koje su odabrale karijeru u nauci. Ova nagrada predstavlja veliki podsticaj i motivaciju za sve naše devojčice i devojke da treba da se bave naukom. Našoj nauci treba što više žena - poručila je ministarka dr Begović.

PET_0974.jpg
Foto: Zoran Petrović /Nitra

Međunarodna inicijativa L’Oreal - UNESKO „Za žene u nauci“ ove godine obeležava 26 godina postojanja. Program je u Srbiji je pokrenut 2010. godine i do danas je na konkursu za Nacionalna priznanja učestvovalo više od 700 mladih naučnica, a njih 41 su nagrađene u ukupnom iznosu od gotovo 25 miliona dinara.

Predsednik Komisije Republike Srbije za saradnju sa UNESKO-m prof. dr Goran Milašinović istakao je ovim povodom da je neophodno mobilisati sve talente u svetu u kom je nauka ključna za suočavanje sa savremenim izazovima.

- Moramo da stvaramo okruženje u kojem talenti mogu da se razvijaju i doprinose daljem razvoju. Čak i danas je samo jedna od tri istraživača u svetu žena, a taj broj pada na skoro jednu od deset u sektoru veštačke inteligencije, što rezultira brojnim rodnim predrasudama kada je reč o tehnologijama u nastajanju. Unapređenje rodne ravnopravnosti u nauci je takođe i cilj partnerstva između UNESCO-a i Fondacije L'Oréal na globalnom nivou - poručio je dr Milašinović.

PET_0961.jpg
Foto: Zoran Petrović /Nitra

Ana Popara Gojković, direktorka za nauku i regulatorne poslove za Adria Balkan region u kompaniji L’Oreal, istakla je značaj aktivnosti žena u nauci.

- Dati ženama naučnicama mesto koje zaslužuju u društvu, boriti se protiv prepreka na koje nailaze, inspirisati buduće generacije mladih devojaka da se bave naučnom karijerom, ciljevi su ovog već čuvenog međunarodnog programa. Kroz inicijativu „Za žene u nauci“ je do sada podržano više od 4400 žena iz više od 140 zemlja u svetu. Zbog toga uvek imamo izuzetnu čast i veliko zadovoljstvo kada, kao danas, još tri talentovane mlade naučnice iz Srbije uvodimo u ovu izvanrednu globalnu zajednicu - zaključila je Popara Gojković.

Cilj programa „Za žene u nauci“ je da širom sveta podrži izvanredne žene istraživače, koje svojom posvećenošću, dostignućima i vizijom doprinose napretku nauke i društva u celini. Program radi i na smanjenju različitih prepreka sa kojima žene u nauci disproporcionalno susreću. U Srbiji se u okviru ovog programa već četrnaest godina, zajedno sa Komisijom Republike Srbije za saradnju sa UNESKO-m, Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i kompanijom L'Oreal Balkan, nagrađuju najbolje mlade naučnice, kako bi nastavile svoje profesionalno usavršavanje i razvoj nauke u Srbiji.

Naredni, petnaesti ciklus programa Nacionalnog programa „Za žene u nauci“ počinje 1. januara 2025. Konkurs za podršku naučnoistraživačkim projektima je namenjen mladim naučnicama u Srbiji, do 35 godina života, koje su upisale ili završile doktorske ili postdoktorske studije u oblasti prirodnih nauka.

Ministarka dr Jelena Begović otvorila ceremoniju dodele nacionalnih priznanja Foto: Zoran Petrović /Nitra