BITKOIN ĆE BITI KAO ZLATO: Dolar evidentno slabi - Zbog superiornosti u odnosu na druge valute dobar kao kratkoročan čuvar vrednosti
Dolar evidentno slabi, ali se to ne vidi ako se poredi sa ostalim valutama jer je dolar i dalje “najbolja kuća u lošem kraju”, pa u odnosu na većinu valuta deluje dosta snažno. Međutim, ako se gledaju cene različitih vrsta imovine (nekretnine, akcije, kriptovalute, zlato…) poslednjih godina, uglavnom sve rastu i to značajno.
To znači da kupovna moć dolara zapravo pada, pre svega zbog prebrzog rasta količine dolara u opticaju. Ne vidim i dalje da su dolar i bitkoin nužno konkurenti, barem ne trenutno. Dolar je, zbog superiornosti u odnosu na druge valute, dobar kao kratkoročan čuvar vrednosti, dok je Bitkoin dobar dugoročno.
Centralne banke generalno ne vole kriptovalute, što ne treba da čudi. Trenutno im više smetaju zbog toga što slabe njihovu moć da kontrolišu tokove kapitala. U perspektivi ih možda vide i kao egzistencijalnu pretnju. U većini država reaguju dosta restriktivnom regulativom, tako što se trude da obeshrabre korišćenje kriptovaluta za svakodnevna plaćanja.
U nekim zemljama na snazi je čak i potpuna zabrana korišćenja kriptovaluta, mada je to ređi slučaj. Sve zavisi od toga na koji se rok traži utočište. Ako se traži na rok od nekoliko meseci do 2-3 godine, Bitkoin je zbog visoke volatilnosti i dalje vrlo rizičan za većinu ulagača.
Ipak, ako pričamo o periodu od 4 ili više godina, Bitkoin se pokazao kao sjajna opcija za dugoročnu štednju i verujem da će tako biti i u budućnosti. I pored vrtloglavog rasta vrednosti o njegovog nastanka, Bitkoin i dalje nije dovoljno veliki da bi mogao značajnije da utiče na globalnu ekonomiju. Takođe, ne vidim do sada uticaj ni na moneratnu politiku SAD. Eventualni dalji rast vrednosti i adopcije Bitkoina bi ga neminovno doveo u poziciju da postane faktor, kako u globalnoj ekonomiji, tako i planiranju monetarne politike SAD, pa i drugih država.
Deluje da će Trampova administracija imati pozitivniji stav prema Bitkoinu od aktuelne, pa bi Bitkoin mogao bitnije da utiče na globalnu ekonomiju ranije nego što mnogi misle.
Glavne prednosti su to što su transakcije govoto trenutne, gotovo besplatne i obavljaju se bez posrednika, što znači da za transakciju nije potrebna ničija dozvola. Očigledna mana je nestabilna vrednost, što izražavanje cena u Bitkoinu čini vrlo nepraktičnim.
Drugi problem je neuporedivo manji broj trgovaca koji prihvataju Bitkoin kao sredstvo razmene u odnosu na dolar. Ja sam veliki optimista i mislim da je glavno pitanje kada će se to dogoditi, a ne da li će se dogoditi. Bitkoin je superiorna vrsta novca u odnosu na dolar, a pogotovo u odnosu na ostale valute. Veoma je bitno to što je apolitičan, ne kontroliše ga nijedna država, pa može dabude ono što je nekada bilo zlato – simbol vrednosti za koji se druge vrste novca vezuju.
Aleksandar Matanović/biznis.kurir.rs
MINISTAR MALI: Rastemo brže od proseka EU, želimo da se bavimo ulaganjem u infrastrukturu - EXPO nam je najveća razvojna šansa