U poslednjih pet godina, Srbija beleži drastičan porast uvoza svinjskog mesa, koji se kreće od 300 do 500 posto, dok potražnja za domaćim svinjama stagnira. Samo u prva dva meseca 2023. i 2024. godine uvezeno je gotovo 40.000 tona svinjskog mesa, čija je vrednost dostigla 134 miliona evra. Iako država raspolaže mehanizmima poput uvoznih kvota i dažbina za zaštitu domaćih proizvođača, primena ovih mera izostaje.

 Na ovu zabrinjavajuću situaciju ukazuju organizacije koje okupljaju najznačajnije odgajivače svinja u Srbiji, koji smatraju da je njihova dužnost informisati javnost o problemima domaće proizvodnje. Ističu da je kriza na tržištu nastala zbog otežane prodaje domaćih svinja, uz sve veći uvoz koji favorizuje strane proizvođače. Srbija, nekada poznata kao najveći izvoznik svinja, sada se suočava sa rizikom potpunog oslanjanja na uvoz svinjskog mesa.

meso.jpg
Shutterstock, Ilustracija 

Cene otkupa su pale za 30%, dok maloprodajne cene mesa ostaju nepromenjene, osim u slučaju sporadičnih akcija. Prošle nedelje pokrenut je postupak protiv trgovačkih lanaca zbog sumnje na dogovorene cene, što dodatno ukazuje na to da nešto nije u redu.

Dodatno, meso iz uvoza često je jeftinije jer se u njegovoj proizvodnji koristi GMO sojina sačma, o čemu potrošači u Srbiji nisu adekvatno informisani. Ove informacije nisu jasno naznačene na deklaracijama proizvoda, što predstavlja problem za svu javnost prilikom donošenja odluka o kupovini.

 Zabrana izvoza svinjskog mesa u EU, uz prisustvo afričke svinjske kuge, dodatno komplikuje situaciju. Odgajivači upozoravaju da trenutačne nemogućnosti izbora otežavaju borbu protiv cene koje oblikuju klaničari i prerađivači, favorizujući uvoz nad domaćim proizvodima. Ovakvi uslovi stavljaju domaće farmere u nepovoljnu poziciju, dok se uvoz sve više oslanja na jeftine alternative.

 Odgajivači svinja takođe ističu ozbiljnost afričke svinjske kuge, koja može uzrokovati smrtnost do 90% kod zaraženih svinja, a trgovci često zanemaruju veterinarsku dokumentaciju prilikom kupovine sa zaraženih područja. Neophodno je preduzeti hitne mere za kontrolu i prevenciju bolesti, ali to se trenutno ne sprovodi.

meso-svinjetina.jpg
Kurir 

 Paradoksalno, Srbija uvozi 60-70% svojih potreba za mesom dok istovremeno izvozi žitarice, pa se postavljaju razna pitanja. Ovim saopštenjem odgajivači svinja žele da skrenu pažnju na kritičnu situaciju i pokrenu širu debatu o budućnosti domaće proizvodnje, jer bi, ako se nešto hitno ne preduzme, domaće meso moglo postati retkost na tržištu.

 Saopštenje su potpisali: Udruženje odgajivača svinja Srbije, Udruženje odgajivača svinja "Bačka“, Udruženje odgajivača svinja "Mačva“, Udruženje odgajivača svinja "Centralna Srbija“ i Udruženje krmačara Srbije.

Kurir.rs/Poljoprivrednik/Prenela S. Č.