Protest "Rudnika neće biti" protiv rudarenja litijuma i projekta "Jadar", održan je u subotu, a počeo je na Terazijama u Beogradu. Posle se krenulo u protestnu šetnju do mosta "Gazela", gde su se učesnici podelili u dve kolone, prema železničkim stanicama Novi Beograd i Prokop.

Predsednik Aleksandar Vučić ocenio je da je skup protekao u demokratskoj atmosferi. Međutim, kada se skup završio bilo je zauzimanja pruge, zaustavljanja saobraćaja na Gazeli i to nije izraz demokratije već teror manjine nad većinom, rekao je Vučić.

whatsapp-image-20240810-at-9.14.00-pm.jpg
Zorana Jevtić 

Ministar policije Ivica Dačić rekao je da je železnički saobraćaj uspostavljen bez sile, ali da je na razgovor dovedeno 14 osoba. Gost "Pulsa Srbije" koji je diskutovao o jučerašnjem skupu, ali i litijumu, bio je dr Aleksandar Stanković, prodekan za međunarodnu saradnju Fakulteta primenjenih nauka.

Stanković je prvo analizirao da li kopanje litijuma donosi ekološki rizik:

- Kada smo kod tih rizika, taj termin predstavlja određenu verovatnoću da će nešto direktno ili indirektno uticati na životu sredinu, zdravlje i život ljudi. U ovom slučaju, kada govorimo o rudarenju litijuma, nismo imali slučajeve tog rudarenja, pa ni ne možemo govoriti o uticaju rizika. Naravno, svako rudarenje nosi određeni rizik, ali s obzirom da je akademska zajednica u našoj zemlji imala mogućnost da se upozna sa svim studijama, može se videti da je taj rizik sveden na minimum. Potencijalni rizik može biti seizmološke prirode, odnosno zemljotresa, da dođe do određene kritične infrastrukture. U toj studiji je dobro objašnjeno da su napravljene dobre brane, barijere, koje bi tako nešto sprečile. Napomenuo bih i studije o odbrani hiljadugodišnjih poplava.

05:20
"NE POSTOJE STUDIJE O EKOLOŠKIM RIZICIMA JER SE NISU NI DOGODILI" Stanković: Ovo su geopolitički doprinosi za rudarenje litijuma Izvor: Kurir televizija

Potom se osvrnuo na geopolitički značaj rudarenja ovog minerala:

- Istakao bih značajnu ulogu naše Vlade, ali i predsednika, koji se zalagao za potpisivanje memoranduma i samoj saradnji sa EU. To stavlja našu zemlju kao prioritetnu u odnosu na druge jer pored nas su potpisale određene skadinavske zemlje, kao i Australija. Srbija bi tako dobila na značaju, ali i povećanju BDP-a. Dosad nema slučaja rizika pri rudarenju litijuma, pa ne postoje ni studije o tome. Studije koje se pojavljuju na internetu predstavljaju dezinformacije.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir.rs

Bonus video:

07:49
"IMAMO DVE GODINE ISPRED NAS DA NAUČNO UTVRDIMO DA LI JE LITIJUM BEZBEDAN " Stručnjaci bez dileme: To se ne radi na ulicama!  Izvor: Kurir televizija