KRAH FIRME BIVŠEG HRVATSKOG PREMIJERA: Uskoro ih brišu iz privrednog registra - Na doboš otišlo čak 350 nekretnina!
Foto: Shutterstock

odlučeno

KRAH FIRME BIVŠEG HRVATSKOG PREMIJERA: Uskoro ih brišu iz privrednog registra - Na doboš otišlo čak 350 nekretnina!

InfoBiz -

Trgovački sud u Zagrebu zaključio je stečaj Nive inženjeringa, kompanije koju je osnovala Niva d.d., kojoj je na čelu bio bivši premijer Hrvatske Nikica Valentić, te će se nakon punomoća tog rešenja firma izbrisati iz sudskog registra.

Sudska odluka usledila je nakon završnog ročišta održanog krajem januara i izveštaja stečajne direktorke Rajke Jagmarević da je unovčena sva imovina firme te da je na bubnju bilo prodato čak 350 nekretnina.

Ukupna vrednost prodatih nekretnina nije istaknuta, ali valja pomenuti, prema završnom računu stečajne direktorke, da su samo prihodi od prodaje nekretnina iznosili 3.02 miliona evra. Pritom je istaknuto i da su rashodi iznosili 499.927 evra, od kojih je trošak procena nekretnina iznosio 94.058 evra, a trošak oglašavanja njihove prodaje 102.807 evra. Na završnom ročištu bila su samo dva deoničara od kojih se jedan nije uspeo naplatiti.

Nikica Valentić
foto: Pritnscreen/Youtube/CROPIX

Punomoćnik tog deoničara isticao je, pak, “da nema prigovor na završni popis, nego prigovara što se deoničar nije uspeo namiriti, a agonija tog deoničara u smislu parnica koje su trajale pre pokretanja stečajnog postupka nisu se okončale na zadovoljavajući način”. Dodao je i da je taj proces pre otvaranja stečajnog postupka trajao čak 19 godina.

No, kako se u završnom računu navodi, tokom trajanja stečajnog postupka otvorenog 2017. unovčene su nekretnine u različitim kategorijama opterećenja. U popisu prodate imovine na više od 80 stranica ističe se da je od 350 nekretnina njih 150 bilo opterećeno povereničkim pravima.

Hrvatska, plata
foto: Shutterstock, ilustracija

PRODATA DVA STANA U ELITNOM DELU ZAGREBA

Među prodatim nekretninama opterećenih povereničkim pravima ističu se zemljišta u Jastrebarskom na više od 58.000 kvadrata, dva stana u elitnoj zagrebačkoj Nazorovoj ulici te desetak garaža u zagrebačkoj Jurkovićevoj ulici i u Zaprešiću.

Nadalje, skladno odluci skupštine deoničara, nekretnine koje nisu bile opterećene povereničkim pravima prodavale su se neposrednom pogodbom uz obavezu javnog oglašavanja, a među njima su, između ostalog, bili suvlasnički delovi kompleksa u zagrebačkoj Grahorovoj i Blevesovoj ulici, zgrade u Zaprešiću i parking mesta u Vlaškoj ulici.

(Kurir.rs/Poslovni dnevnik/preneo: R.V.)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja