KOD JANOŠA IZ SIVCA U KUĆI KO U FURUNI, NE PADA ISPOD 25 STEPENI! A grejanje ga za 6 meseci izađe manje od 200 evra, evo šta loži
SIVAC - Dok mnoga domaćinstva u Vojvodini muku muče kako da obezbede skup ogrev za celu grejnu sezonu, postoje i ona koja su se s velikim uštedama novca vratila tradicionalnoj toplini doma - uz paorsku peć i bubnjaru.
Njih će grejanje koštati od pet do čak 10 puta jeftinije nego njihove komšije koje se od zime brane modernim pećima na drva, ugalj, pelet ili struju, pišu Novosti.
Jedna od porodica u bačkom selu Sivac, koja ima etažno grejanje, potrošiće, zavisno od toga koliko će zima da pokaže zube, od 15 do 20 kubika tvrdog ogrevnog drveta, čija je cena na stovarištima u ovom selu i okolini 12.000 dinara. Samo dve kuće dalje, porodica Tapai će u domaćinstvu iste veličine prebroditi zimu sa 300 bala sojine slame, ubačene u paorsku peć, a kupljene za 24.000 dinara.
- Sojinu slamu platio sam 80 dinara po bali, a trista je dovoljno da se bezbrižno grejemo pet - šest meseci. Kad je jako hladno, ubacim dnevno dve bale u paorsku peć, a temperatura u kući bude oko 25 stepeni - navodi domaćin Janoš Tapai.
Njegov otac je pre više od 30 godina napravio paorsku peć, koju je Janoš pre nekoliko godina zamenio novom, a njegov sin se potrudio da je uredi tako da sada izgleda kao ukras.
- Sazidali smo paorsku peć od otpadne, prepečene opeke, slične šamotnoj, koju smo jeftino nabavili na obližnjoj ciglani. Zidana je sa blatom i plevom, a temelj joj je od zemlje, koja drži toplotu - objasnio je Tapai.
On ističe da u paorsku peć mogu da se lože i kukuruzovina, čuke (ostaci od okrunjenih klipova kukuruza) i suncokretove stabljike sa džombama.
- To je sve visokokalorično ekološko gorivo i grehota je da propada na njivama, gde ne sme da se pali, nego se zaorava - ističe Tapai.
Ovako izgleda raketna peć
Mnogo ekonomičnije od ostalih greje se u Sivcu i porodica Olujić, kojoj toplotu u kući, na 100 kvadratnih metara, obezbeđuje bubnjara, čiji je glavni energent piljevina.
- Od majstora koji prave nameštaj kupio sam letos kamion piljevine za 40.000 dinara, i to je količina s kojom ćemo se grejati do marta ili aprila - kaže domaćin Vladimir Olujić.
Vladimir ne samo da koristi, nego i za druge izrađuje bubnjaru od lima, za koju veli da je mnogo jeftinija od šporeta ili peći na čvrsto gorivo. Bubnjaru pravi tako da ne liči, kao nekad, na obično bure, već da bude malo umetničko delo, poput one koju je u svojoj kući dizajnirao sa motivom ljudskog lica.
Kurir.rs/Večernje novosti
"VAŽNO JE DA SE POVEZUJEMO" Vučićev govor na Sajmu "Vinska vizija Otvorenog Balkana": Malo koji deo naše privrede je snažno napredovao kao vinarska industrija