Vest da je Srbija potpisala Memurandum o razumevanju sa Juroklirom koji će omogućiti efikasnije trgovanje dinarskim hartijama od vrednosti na svetskom tržištu, preneli su Rojters i Njujorkatajms

Ministarstvo finansija i Juroklir (Euroclear) potpisali su Memorandum o razumevanju, koji će omogućiti da efikasnije emitovanje državnih hartija od vrednosti, denominovanih u dinarima na svetskom tržištu.

Memorandum su potpisali ministar finansija Siniša Mali i Sudip Čaterdži, šef sektora za globalno tržište kapitala belgijske kompanije Juroklir, koja je jedna od najvećih kliring kuća u svetu. Ovu informaciju ekspresno su preneli vodići svetski ekonomski mediji ukljućujući britansku agenciju Rojters i američki Njujork tajms, što govori o značaju uključivanja Srbije u svetske tokove trgovanja hartijama od vrednosti

- Srbija ima za cilj da do kraja godine postane deo Euroklir sistema, i da u bliskoj budućnosti poveća strana ulaganja u svoje domaće obveznice za 40 odsto - rekao je u intervjuu za Rojters ministar finansija Siniša Mali.

Euroklir, firma sa sedištem u Belgiji, specijalizovana je za trgovanje i čuvanje domaćih i prekograničnih hartija od vrednosti (obveznice, akcije, derivati), čime stranim investitorima olakšava pristup lokalnim tržištima. Samim tim, uključivanje Srbije bi omogućilo stranim investitorima da trguju domaćim državnim obveznicama preko Euroklir platforme.

Potpisivanje ugovora izmedu Vlade Srbije i Euroklira se očekuje u oktobru. - Za mene je to nagrada za sve ono što smo već uradili. Učinićemo sve što je neophodno u narednih nekoliko meseci kako bismo to ostvarili - rekao je Mali za britansku agenciju nakon što je potpisao Memorandum o razumevanju sa Euroklirom.

- Nastavićemo da radimo na tome kako bismo već do kraja godine imali državne obveznice koje su podobne za trgovanje putem Euroklir platforme - dodao je Mali.

Pristup tom međunarodnom sistemu uglavnom donosi više stranog kapitala na domaće tržište i često niže troškove zaduživanja. To je bio slučaj u Rusiji, koja je pristupila Eurokliru 2013. godine.

Mali je istakao da se nada da će to privući više stranih investitora u Srbiju, koja je najveća zemlja na Zapadnom Balkanu. - To će proširiti bazu naših stranih investitora, tako da očekujem da ćemo imati porast od 30% do 40% - rekao je Mali, dodajući da se nada da će polovinu domaćih obveznica držati upravo strani investitori.

Mali je istakao da je Vlada Srbije u kontaktu sa rejting agencijama i da Srbija očekuje svoj prvi investicioni rejting. - Očekujemo da ćemo dobiti investicioni rejting već ove godine - rekao je on. Rejting agencije S&P i Fitch su podigle rejting Srbije na BB+ u poslednjih pet meseci, što je za jedan nivo ispod investicionog rejtinga. S&P je takođe dao Srbiji pozitivne izglede, navodeći u prilog tome snažan priliv stranih direktnih investicija i fiskalnu disciplinu.

Vlada Srbije planira da na lokalnom tržištu emituje oko 230 milijardi dinara i još dve milijarde evra na međunarodnom tržištu kapitala, denominovanih u evrima, navodi Rojters.

Mali je istakao i da Vlada sagledava mogućnosti za zaduživanje u kineskim juanima i dodao da se razmatra izdavanje zelene obveznice, na domaćem ili na međunarodnom tržištu, u 2021. godini.

Ministar finansija je istakao i da se nada da će srpske hartije od vrednosti biti uključene u JP Morganov indeks državnih obveznica zemalja u razvoju u naredna dva meseca, nakon što su prethodno pre desetak dana stavljene na listu za potencijalno uključivanje.

Ministar je rekao i da je srpska privreda na putu da poveća svoj privredni rast na sedam odsto u narednih pet godina. - Najgori period mera rigorozne štednje je iza nas, sada je vreme za rast - poručio je ministar Mali.

(Kurir)