Predsednik Privredne komore Vojvodine Boško Vučurević i predsednik Udruženja banjskih gradova Mađarske dr Zoltan Sabo (Szabó Zoltán) potpisali su danas Sporazum o saradnji u Privrednoj komori Vojvodine, za vreme trajanja 52. Međunarodnog sajma turizma u Novom Sadu, a u cilju definisanja principa i načina saradnje, kako bi se zajedničkim radom unapredio banjski i zdravstveni turizam.

Tom prilikom, predsednik Vučurević izrazio je veliko zadovoljstvo zbog institucionalizovanja saradnje sa Udruženjem banjskih gradova Mađarske, jer kako je istakao, Vojvodina zaista ima veliki potencijal za dalji razvoj i unapređenje banjskog turizma i dodao da je vojvođanski potencijal u mnogome sličan potencijalima Mađarske.

„Ovo je samo prvi korak naše zvanične saradnje kada je banjski turizam u pitanju. Mađarska je uz Francusku, Italiju, Island, Japan, zemlja sa najvećim potencijalom termo-mineralnih voda, sa oko 1.500 izvorišta, a sa druge strane, ima veoma razvijene zdravstvene centre. Smatram da je ovakav vid saradnje sa Udruženjem od velikog značaja i da ćemo u narednom periodu realizovati zajedničke aktivnosti koje ćemo predvideti akcionim planom“, rekao je Vučurević i podsetio da je ove godine Privredna komora Vojvodine organizovala dve studijske posete Mađarskoj – vojvođanski vinari i vinogradari obilazili su vinske podrume u vinskoj regiji Eger, a proizvođači sira iz Vojvodine, imali su priliku da se upoznaju sa tehnologijom pravljenja sira u više mađarskih mesta.

Predsednik Udruženja banjskih gradova Mađarske dr Zoltan Sabo u izjavi za medije istakao je da je Mađarska u poslednjih nekoliko godina, uznapredovala kada su u pitanju banjski i zdravstveni turizam.

0e5a9543.jpg
Privredna Komora Vojvodine 

„Iskustva koja smo stekli, želimo preneti na naše kolege iz Srbije. Naše Udruženje broji 41 naselje, a pre izvesnog vremena, osnovali smo unutar Udruženja jednu instituciju koja se bavi proučavanjem iskustava u vezi sa razvojem banjskog i zdravstvenog turizma kod nas. Na taj način, pored iskustava koja smo stekli radom, želimo preneti i iskustva do kojih smo došli putem naučnih istraživanja“, rekao je Sabo i dodao da je 2014. godine ovo Udruženje sklopilo Sporazum o saradnji sa Кlasterom zdravstvenog turizma Vojvodine i izrazio nadu da će današnje potpisivanje Sporazuma, dati polet zajedničkom delovanju.

Udruženje banjskih gradova Mađarske osnovano je u novembru 1993. godine, sa ciljem povezivanja i saradnje svih banjskih gradova u Mađarskoj, podsticanja društveno-ekonomskog razvoja naselja u kojima posluju članice Udruženja, kao i razvoja tehničkih kapaciteta kupališta na lokalnom i regionalnom nivou. Udruženje ima značajnu ulogu u pozicioniranju i poslovanju banja Mađarske na međunarodnom i domaćem turističkom tržištu, kao i u donošenju strateških dokumenata za razvoj banjskog turizma, uspostavljanje i implementaciju evropskih standarda u zdravstvenim centrima. Udruženje svojim delatnostima značajno doprinosi razvoju banjskog turizma Mađarske. Viševekovna tradicija i ogroman broj izvora termalnih i lekovitih voda, zavidan nivo razvoja zdravstvenih centara, kao i brojni akva i velnes centri, svrstavaju Mađarsku u sam vrh svetskih balneoloških destinacija.

Privredna komora Vojvodine predstavlja se na 52. Međunarodnom sajmu turizma sa turističkom ponudom zemalja iz regiona (Mađarska, Hrvatska, Češka, Republika Srpska, Rusija) na svom štandu u hali Master na Novosadskom sajmu od 3. do 5. oktobra 2019. godine.

Foto: Privredna komora Vojvodine