ZLATNA GROZNICA: Srbija spakovala 20 tona zlata, Hrvati u rezervama nemaju NI GRAM
Dobro je! Narodna banka je za šest godina rezerve uvećala skoro za 26 odsto. Imamo najviše ovog plemenitog metala od svih država bivše Juge. Hrvatska u svojim rezervama nema ni gram
Pad cene zlata na svetskim berzama u poslednjih nekoliko meseci izazvao je pravu jagmu za ovim plemenitim metalom, pa su mnoge zemlje krenule da gomilaju svoje rezerve.
Jedna od zemalja koja je u poslednja tri meseca znatno uvećala rezerve zlata, i to za čak 66 tona, jeste Rusija, pa su tako one dostigle 1.944 tone, odnosno vrednost od 76 milijardi dolara. Iako su u poređenju sa SAD i Nemačkom, koje imaju najveće rezerve zlatnih poluga, rezerve zlata Srbije od 19,8 tona zanemarljive, ona je ipak zemlja s najvećom količinom ovog dragocenog metala u odnosu na sve zemlje bivše Jugoslavije. Samo za poslednjih šest godina Narodna banka Srbije je povećala rezerve u zlatu za 5,12 tona, to jest skoro za 26 odsto. Interesantna je i činjenica da Hrvatska u rezervi nema ni gram!
Nenad Gujaničić, glavni broker u kompaniji "Momentum sekjuritis", ističe da je u poslednjih nekoliko meseci došlo do pada cene zlata, delimično i pod uticajem jačanja kursa dolara, pa je to verovatno dodatni stimulans za kupovinu ovog plemenitog metala, koji predstavlja najbolju zaštitu imovine u uslovima krize i visoke inflacije.
- Cena zlata je najveća kada su prisutne velike geopolitičke tenzije, krize, ratovi... Zlato ne donosi nikakav prinos poput štednje u banci, kupovine obveznica i slično, stoga je najpopularnije kada su veliki rizici po očuvanje vrednosti finansijske i svake druge imovine. Trenutna cena zlata je na najnižem nivou u poslednjih godinu dana - kaže Gujaničić i dodaje da je učešće zlata u deviznim rezervama NBS predmet strategije o formiranju deviznih rezervi, ali njegov udeo u ukupnim deviznim rezervama nije veliki, pa i nema previše značaja informacija da u apsolutnim brojevima imamo najveće zalihe na prostorima eks-Ju.
U NBS, na čijem je čelu Jorgovanka Tabaković, ističu da su na kraju jula 2018. u svojim rezervama imali 19,83 tone zlata, ukupne vrednosti 664,5 miliona evra, što čini šest odsto ukupnih deviznih rezervi.
- NBS nije prodavala zlato od 2005, već je kontinuirano povećavala učešće zlata u deviznim rezervama kupovinama zlata iz domaće proizvodnje - kažu u NBS i dodaju da ovaj plemeniti metal, između ostalog, služi kao garancija poverenja u centralnu banku, naročito u izazovnim vremenima:
- Zlato kao klasa aktive u strukturi deviznih rezervi neke centralne banke omogućuje smanjenje rizika i očuvanje vrednosti investicija.
Kurir.rs/Slavica Tomčić
Foto:Shutterstock
IZGLASAN BUDŽET ZA 2025. GODINU: Mali podelio odlične vesti - Nijedan kapitalni projekat nije zaustavljen, evo kolike će biti plate i penzije