GAŠIĆ OTVORIO SASTANAK: Kinezi žele saradnju s privrednicima iz Kruševca
KRUŠEVAC - Predstavnici 12 velikih državnih i privatnih kineskih preduzeća koji su danas, zajedno sa ambasadorom Kine u Srbiji Li Mančangom posetili Kruševac, izjavili su da imaju jaku želju da sarađuju sa ovdašnjim preduzećima.
Predstavnici kineskih kompanija su rekli i da očekuju da im se kruševački privrednici predstave projektima u kojima bi ta preduzeća mogla da učestvuju.
Gradonačelnik Kruševca Dragi Nestorović rekao im je da je Kruševac grad sa povoljnom privrednom klimom, da to potvrđuju i brojne investicije i pozvao kineske kompanije da dođu u i uvere se u to.
Član predsedništva Srpske napredne stranke Bratislav Gašić koji je i otvorio današnji sastanak sa predstavnicima kineskih kompanija, rekao je da je Kruševac grad razvijene hemijske i mašinske industrije, istakavši da kompanija "Trajal" ima namensku proizvodnju i da se može razmišljati o plasmanu zaštitne opreme na kinesko tržište.
Gašić je istakao da je kineski ambasador veliki prijatelj Srbije i lični prijatelj premijera Aleksandra Vučića i da je velika čast ugostiti visoku delegaciju kineskih privrednika i pokazati im potencijale Kruševca.
Ambasador Li Mančang ocenio je da su razgovori sa kruševačkim privrednicima i predstavnicima grada bili sjajni, da su kineske kompanije koje su danas boravile u Kruševcu zainteresovane sa saradnju. Naše kompanije izrazile su želju za povezivanjem koridora 10, 11, za bioenerganu, a neke i za kupovinu hotela i investiranja u turizam, rekao je on, dodajući da su današnji razgovori bili sadržajni i da se nada da je to samo prvi korak koji će dati rezultate.
Podsetio je da u Srbiji trenutno ima oko 20 velikih kineskih kompanija, privatnih još više.
"Oko tri milijarde američkih dolara je u Srbiji. U "Hestil" u Smederevu ove godine je samo u opremu invetirano 130 miliona, ove godine još 120. Očekujemo da će ove godine biti većih investicija", rekao je kineski ambasador.
On je dodao da postoji veliko interesovanje i za Bor i da su u toku razgovori i oko linije Peking- Beograd.
PENZIONERI IZ SRBIJE NEKAD MASOVNO IŠLI U OVAJ GRAD: I dalje važi za mesto koje obavezno treba posetiti, a specijaliteti koje nudi će vas tek oboriti s nogu