Nadoknadu za duševni i fizički bol usled povrede na trotoaru, u tržnom centru, teretani ili gradskom prevozu možete dobiti samo ako imate dokaze

Ako se povredite na ulici, u tržnom centru ili u teretani, upadnete u šaht ili udarite glavom u poštansko sanduče, imate pravo na odštetu, koja može iznositi od 100.0000 do 450.000 dinara.

Na obeštećenje se može računati i zbog ugruvanosti u gradskom prevozu usled naglog kočenja vozila, ujeda psa lutalice, uganuća zbog ulegnuća na trotoaru, a koliko ćete para dobiti, kako objašnjava advokat Gvozden Grgur, zavisi od stepena povrede.

- Ukoliko je oštećeni imao laku povredu, na primer ogulio nogu ili ruku zbog upadanja u šaht ili ima ožiljke od ujeda psa i slično, može dobiti odštetu za pretrpljeni strah, duševni bol, kao i pretrpljen fizički bol u iznosu od 100.000 do 150.000 dinara. Ukoliko su nastale teške telesne povrede sa prelomima i određenim stepenom umanjenja opšte životne, može se dobiti od 400.000 do 450.000 dinara - kaže Grgur. On dodaje da oštećeni ima pravo i na naknadu dela zarade zbog izostanka s posla.

Koliko će oštećeni građanin dobiti odštete, zavisi i od toga da li je sam doprineo povredi.
- Imali smo slučaj da je čovek dobio odštetu jer je udario glavom u poštansko sanduče u pošti. Dobio je manju odštetu zato što je odgovornost podeljena jer je i on kriv zato što nije primetio sanduče. Naknade građanima koji su pretrpeli štetu od gradskih javnih preduzeća zbog šahtova, lišća, ujeda pasa lutalica sada su skoro duplo manje nego ranije jer je tendencija da se smanje - ističe Grgur.

Dragan Grbić iz Agencije za posredovanje u dobijanju odštete kaže da građani često misle da mogu da dobiju odštetu za sve i svašta.
- Čak 50 odsto poziva građana su nebuloze, poput prijave da je svekar svekrvi udario šamar. Iz razgovora s građanima pokušamo da zaključimo da li je zahtev opravdan ili je fingiran. Kod povreda na javnom mestu suštinska stvar je da se ustanovi ko je nadležan za sporno mesto na kojem je nastala povreda - objašnjava Grbić.


Slavica Tomčić