DRI ne sme da prećuti kad naiđe na nepravilnosti u vezi s trošenjem javnih sredstava. Redovno obaveštavamo nadležne državne organe o našim nalazima, ali postupci po našim prijavama dugo traju. Svim građanima Srbije u 2016. godini želim zdravlje, sreću i ljubav, a onima kojima je narod poverio raspolaganje javnim sredstvima da budu odgovorni prema poreskim obveznicima

BEOGRAD - Nema ministarstva koje ne zloupotrebljava novac građana, gradonačelnici ponavljaju iste finansijske prestupe, ali dokumenta kažu da se bar političke partije transparentno finansiraju, kaže u intervjuu za Kurir Dragoslav Sretenović, predsednik Državne revizorske institucije.

Tokom 2015. godine DRI je kontrolisala finansijsko poslovanje 174 državne institucije u prethodnoj godini. Koliko su ukupno budžetskog novca nezakonito potrošile sve kontrolisane institucije?
- Ukupne nepravilnosti utvrđene u reviziji pravilnosti poslovanja subjekata revizije iznosile su 134,7 milijardi dinara. Ukupne nepravilnosti u vezi s finansijskim izveštajima iznose 231,2 milijarde dinara.

Izveštaji DRI otkrivaju da gotovo da nema ministarstava koje nije napravilo neku nepravilnost. Koje ministarstvo najviše krši propise i time nezakonito troši novac, a koje najmanje?
- Nije to lako izmeriti. Ali siguran sam da je situacija u ministarstvima sada daleko bolja nego kad smo prvi put radili reviziju.

Ove godine DRI je ponovo sprovela reviziju velikih gradova poput Beograda, Kragujevca, Niša i Novog Sada. Da li su gradonačelnici ovih gradova naučili nešto na greškama iz 2011, ili ih ponavljaju?
- Revizijom smo utvrdili da su ovi gradovi ponovili iste greške uprkos našim preporukama, mada u manjim iznosima. Iznosi nepravilnosti koje smo otkrili i dalje su veoma visoki.

Tokom 2015. prvi put je rađena revizija izveštaja političkih stranaka. Da li su kanali finansiranja partija transparentni?
- Na osnovu dokumentacije koje su bile dostupne revizorima nisu otkriveni slučajevi netransparentnog finansiranja političkih partija.

Da li ste zadovoljni efikasnošću tužilaštva i sudstva po prijavama DRI?
- Institucija ne sme da prećuti kad naiđe na nepravilnosti u vezi s trošenjem javnih sredstava. Redovno obaveštavamo nadležne državne organe o našim nalazima. Da li će ti organi biti efikasni ili ne nije u nadležnosti institucije. Postupci po našim prijavama, bilo da se radi o prekršaju ili krivičnim prijavama, dugo traju. Nije moje da sudim da li oni to mogu efikasnije da urade, ali smatram da bi za državu bilo bolje ako bi postupci kraće trajali.

Prilikom kreiranja budžeta za 2016. ministar finansija Dušan Vujović smanjio je budžet DRI u odnosu na ovo što ste tražili, dok je i zapošljavanje u DRI ograničeno Zakonom o određivanju maksimalnog broja. Da li je na ovaj način onemogućen rad DRI?
- Prvi put od osnivanja institucije predlog našeg finansijskog plana za 2016. nije podržan, već su nam opredeljena manja sredstva od planiranih. Zato zapošljavanje kadrova verovatno neće biti sprovedeno kako je planirano. Institucija je dosad popunila 61 odsto kadrovskih kapaciteta. Na ovaj način zaustavljeno je jačanje kapaciteta, što će se odraziti na mogućnost povećanja obuhvata revizije, kako po broju subjekata, tako i iznosima sredstava koja se revidiraju.

Da li trpite političke pritiske i ko vas konkretno pritiska?
- Ne.

Ko kontroliše finansijsko poslovanje DRI? Da li je bilo zamerki i kakvih?
- Za kontrolu rada DRI nadležna je Narodna skupština. Redovno joj podnosimo sve izveštaje o revizijama i izveštaj o radu. Parlament može da odredi i ko će revidirati naše finansijske izveštaje. Dosad to nije bio slučaj. Zato smo mi angažovali Državnu revizorsku instituciju Crne Gore, koja je revidirala naše finansijske izveštaje za 2014. Dobili smo pozitivno mišljenje.

Šta biste poželeli sebi i građanima Srbije u 2016?
- Zdravlje, sreću i ljubav. A onima kojima je narod poverio raspolaganje javnim sredstvima da budu odgovorni prema poreskim obveznicima.

Da ne živite u Srbiji, gde biste verovatno živeli?
- Ne mogu da zamislim da živim izvan svoje Srbije.

Koje izveštaje će Sektor za reviziju svrsishodnosti predstaviti javnosti u 2016?
- Predstavićemo dva izveštaja o reviziji svrsishodnosti s vrlo zanimljivim temama. Jedna se odnosi na „Sopstvene prihode direktnih i indirektnih korisnika budžeta Republike Srbije prema Zakonu o budžetskom sistemu“. Druga se odnosi na opravdanost formiranja komisija i drugih stalnih i privremenih radnih tela u javnom sektoru.

Koji je događaj po vama obeležio 2015. godinu?
- Ako mislite na instituciju, izdvojio bih više važnih događaja. Priprema i donošenje strateškog plana DRI za period 2016-2020. godine je samo jedan. Ako mislite na događaj u državi, recimo da je to otvaranje prvih pregovaračkih poglavlja u procesu pristupanja EU. Među njima je pregovaračko poglavlje 32, koje se odnosi na finansijsku kontrolu. Institucija ima vodeću ulogu kod potpoglavlja koje se tiče eksterne revizije i potpuno je spremna za početak pregovora. Na međunarodnoj sceni to su svakako izbeglička kriza i borba protiv terorizma.

Da li postoji institucija ili osoba kojoj biste odali priznanje zbog pohvalnog odnosa prema svojoj državnoj funkciji i ostvarenim rezultatima?
- Ima ih više. Ne bih nikog posebno izdvajao.

Koji ste cilj zacrtali i želite da ga ostvarite u 2016?
- Da zajedno sa saradnicima i zaposlenima realizujem program revizije za 2016.

Profesija
REVIZORSTVO JE IZABRALO MENE

Zašto ste izabrali zanimanje revizor? Da li postoji nešto drugo što vas je privlačilo?
- Nakon diplomiranja na Ekonomskom fakultetu moje prvo radno iskustvo bilo je u bivšoj Službi društvenog knjigovodstva. Mogao bih reći da je zanimanje podjednako izabralo mene kao i ja njega.

Sumiranje
PODNELI SMO 105 KRIVIČNIH PRIJAVA

Koliko je prijava DRI podnela tužilaštvu i sudu?
- Institucija je dosad podnela 899 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka, 96 prijava za privredni prestup i 105 krivičnih prijava. Po krivičnim prijavama, 16 osumnjičenih je ispunilo obavezu, jedna prijava je odbačena usled smrti osumnjičenog, jedna usled zastarelosti, dve presude su oslobađajuće, a jedna presuda je osuđujuća.