NEZAKONITO: Na nameštene poslove dali 14,5 milijardi!
Revizija ministarstava, javnih preduzeća, lokalnih samouprava i drugih korisnika državnog novca pokazala je i da svako treće javno preduzeće nije smanjilo zarade u skladu sa zakonom, da je 564 činovnika više od propisanog zaposleno kod lokalnih vlasti i u zdravstvenim ustanovama, kao i da je 77 ćata zaposleno bez saglasnosti nadležnih.
Nezakonito zapošljavanje
Samo je u Institutu za transfuziju krvi utvrđeno da umesto 60 odobrenih na spisku ima 168 zaposlenih - 108 više od propisanog.
- Pravni timovi DRI nastavljaju da razmatraju i analiziraju izveštaje u vezi s elementima za podnošenje prijava nadležnim organima. Imena odgovornih lica objavićemo naredne godine - izjavio je predsednik DRI Radoslav Sretenović, predstavljajući rezultate rada te institucije u 2015.
On je dodao da su ovogodišnjim revizijama obuhvaćeni podaci iz finansijskih izveštaja koji se odnose na prihode i primanja u iznosu od 2.638,7 milijardi dinara, rashode i izdatke u iznosu od 1.979 milijardi dinara, nefinansijsku imovinu u iznosu od 793 milijarde dinara, finansijsku imovinu u iznosu od 3.286,5 milijardi dinara i obaveze u iznosu od 3.720 milijardi dinara.
- Revizijom su obuhvaćene javne nabavke u iznosu od 52 milijarde dinara, a nepravilnosti su utvrđene u iznosu od 14,5 milijardi dinara, što čini 27,9 odsto nepravilnosti - precizirao je Sretenović.
Njegov revizorski tim je, kako je rečeno, tokom kontrole utvrdio da Poreska uprava nije uspostavila poresko računovodstvo, zbog čega PU iskazuje nerealan poreski dug od čak 21,8 milijardi dinara, a koje mahom potražuje od već ugašenih firmi, od kojih ne može taj dug da naplati. Takođe, Uprava carina ne vodi poslovne knjige po sistemu dvojnog knjigovodstva, zbog čeka knjiži nerealan carinski dug od 300 miliona dinara, a od obveznika koji su taj dug već platili.
Sumnjivo spiskana 6,1 milijarda
GRAĐEVINSKA DIREKCIJA NAJVIŠE MULJALA S NABAVKAMA
Najveći iznos nepravilnosti u javnim nabavkama od čak 6,1 milijardu dinara revizori su otkrili u Građevinskoj direkciji Srbije. Reč je o ugovaranju kredita od 57 milijardi dinara sa jednom bankom, za koji je država unapred subvencionisala kamatu od 10 miliona evra još 2010. godine.
- Tokom nabavke je menjana uredba Vlade, o čemu drugi ponuđači nisu obavešteni, čime je narušena transparentnost postupka, banka je konkurisala za dve partije, a ugovoreno je 10, obezbeđenje za kredit ugovoreno je suprotno konkursu - navela je revizorka Ljubica Janković.
Krivci
KRIVIČNE PRIJAVE DOBILI
Opštine Grocka, Sopot, Brus, Bujanovac, Novi Beograd, Svilajnac
javno preduzeće „Vodovod Sombor“
Ugostiteljsko-turistička škola u Beogradu
Trošadžije
REKORDERI U ARČENJU 2014.
105 miliona dinara otišlo na plate ćata bez dokaza da su bili na poslu
86 miliona dinara isplaćeno za popravke i održavanje bez zaključenog ugovora
33 miliona dinara isplaćeno za popravke i održavanje
1,95 milijardi dinara manje obračunate penzije vojnim veteranima
56 miliona dinara više lokalne vlasti isplatile političkim strankama
2,6 milijardi dinara potrošeno na nabavke bez sprovedenog javnog postupka
986 miliona dinara vredna imovina bez dokaza o pravu svojine
72 milijarde dinara neusaglašena potraživanja budžeta od Fonda za razvoj
PENZIONERI IZ SRBIJE NEKAD MASOVNO IŠLI U OVAJ GRAD: I dalje važi za mesto koje obavezno treba posetiti, a specijaliteti koje nudi će vas tek oboriti s nogu