STRUČNJACI: Prodaja Telekoma bi bila pogubna, bolje je optimizovati poslovanje
"Pogubna bi bila odluka da se Telekom proda nekoj od stranih kompanija, odnosno investicionih fondova, uz obrazloženje da ne može da izdrži konkurenciju i da država nije sposobna da vodi tu kompaniju", navodi se u saopštenju koje su potpisali Aleksandra Smiljanić, profesorka Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu i bivša ministarka za telekomunikacija, Jasmina Vujić i Predrag Petrović, članovi Akademije inženjerskih nauka Srbije.
Oni su ukazali da premijer Srbije nije razgovarao sa stručnjacima o prodaji Telekoma, iako su oni skoro godinu dana tražili sastanak sa njim.
U saopštenju se podseća da je Akademija inženjerskih nauka Srbije početkom godine uradila analizu koja je pokazala da Telekom nikako ne treba prodavati, a koja je, zajedno sa otvorenim pismom 210 vrhunskih stručnjaka iz Srbije i 11 zemalja u svetu, prosleđeno više puta Vladi, predsedniku Srbije, i svim poslanicima.
"Dozvolite stručnjacima da pomognu u budućoj optimizaciji poslovanja Telekoma, kao regionalnog lidera i jedna od najprofitabilnijih i strateški najvažnijih kompanija u Srbiji, koja je 2014. bila proglašena i za najvećeg regionalnog investitora. Šta bi nam rekli Pupin i Tesla?", navodi se u saopštenju stručnjaka za telekomuniakcije.
Vlada Srbije trebalo bi da danas odluči da li će se o prodaji Telekoma pregovarati sa jednim ponudjačem za kupovinu većinskog udela u Telekomu Srbije koji je, po oceni privatizacionog savetnika, dao nabolju ponudu.
Za preuzimanje 58 odsto akcija Telekoma stiglo je šest ponuda, a odluka Vlade Srbije o najboljoj ponudi zavisiće ne samo od ponudjene cene već i od investicionog i socijalnog programa.
Privatizacioni savetnik za Telekom je francuska kompanija Lazard, a tender za prikupljanje ponuda za kupovinu većinskog kapitala te kompanije objavljen je jula ove godine.
Najveći akcionar Telekoma je država Srbija sa 58,11 odsto akcije, 20 odsto akcija je u vlasništvu kompanije, dok 14,95 odsto poseduju građani, a 6,94 zaposleni i bivši zaposleni Telekoma.
Pre četiri godine procena je bila da Telekom vredi 2,2 milijarde evra i tadašnja vlada je za paket od 51 odsto akcija te kompanije tražila minimum 1,4 milijarde evra, a jedini ponuđač Telekom Austrije ponudio je 1,1 milijardu evra.
MINISTAR MALI: Rastemo brže od proseka EU, želimo da se bavimo ulaganjem u infrastrukturu - EXPO nam je najveća razvojna šansa