Da bi privatna firma dobila pravo na reprogram duga, treba maltene da priloži krvnu sliku na uvid, dok se javnoj svojini gleda kroz prste

BEOGRAD - Državnim firmama u privatizaciji otpisan je poreski dug od 18,8 milijardi dinara u 2013. i 2014. godini. Privatne kompanije nemaju ovu privilegiju, kao što propisi ne prave razliku između malih i velikih firmi u privatnom vlasništvu kad traže reprogram poreskih obaveza.

Mogućnost otpisa poreza je još jedna povlastica za državna preduzeća koja ne moraju da se plaše da će snositi posledice ako ne plaćaju porez. To ih stavlja u povoljniji položaj u odnosu na privatna preduzeća, koja na ovaj način dobijaju nelojalnu konkurenciju.

Ravnopravni

Zato i nije čudno to što je na poslednjem spisku najvećih poreskih dužnika, objavljenom 6. avgusta, među prvih deset bilo šest državnih firmi s ukupnim dugom od 15,4 milijarde dinara.

Ne treba objašnjavati da otpis poreza znači manje para u budžetu za socijalno ugrožene, prosvetu, zdravstvo, vojsku, policiju, penzije... Na pitanje kad firme mogu da dobiju otpis poreza u Poreskoj upravi odgovaraju da Vlada Srbije može, na predlog ministra, doneti odluku o delimičnom ili potpunom otpisu, osim doprinosa za obavezno socijalno osiguranje, poreskog obveznika koji se prodaje u postupku privatizacije, odnosno koji je u postupku restrukturiranja.

Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije kaže za Kurir da sve firme moraju da budu ravnopravne.
- To, nažalost, nije činjenica, pa državna preduzeća uživaju. Njima je lepo, svesni su da ćemo deo njihovih gubitaka, pa i neplaćene poreze, da pokrijemo svi mi. Taj otpis ne plaća neko iz Kalifornije nego svi mi. Kad neko dobije neku privilegiju, kao što je oprost poreskih dugova, građani to moraju da plate - poručuje on.

Velikima lakše

Na pitanje da li bi male firme i preduzetnici trebalo da imaju povoljnije uslove za reprogram poreskih dugova, Atanacković kaže da i ovde treba sačuvati načelo ravnopravnosti.
- S obzirom na to da kod nas ima najviše tih malih firmi i preduzetnika, možda bi trebalo da imaju neke pogodnosti jer je velikima lakše zbog toga što su veliki - dodao je on.

KAKO DO REPROGRAMA PORESKIH OBAVEZA

Poreska uprava može, na zahtev poreskog obveznika, odložiti plaćanje poreskog duga ukoliko:

- ispunjava uslove iz Uredbe o bližim uslovima za odlaganje plaćanja poreskog duga
- uslov za preduzetnika i malo pravno lice jeste da dugovani porez iznosi najmanje pet odsto ukupnog godišnjeg prihoda iz poslednjeg finansijskog izveštaja

ukoliko sredstvo obezbeđenja naplate nije manje od visine dugovanog poreza čije se plaćanje odlaže:

- 1. hipoteka na nepokretnosti poreskog obveznika u visini od najmanje 120 odsto dugovanog poreza
- 2. zaloga na pokretnim stvarima poreskog obveznika u visini od najmanje 120 odsto dugovanog poreza
- 3. neopoziva bankarska garancija
- 4. jemstvo drugog lica koje je vlasnik imovine na kojoj nema tereta u visini od najmanje 120 odsto dugovanog poreza
- 5. i menica avalirana od strane poslovne banke

Rok na koji se dug odlaže:

- Odlaganje može biti jednokratno ili na rate, ali najduže do 24 meseca, uz mogućnost korišćenja odloženog plaćanja za prvih 12 meseci.
- Pismeni zahtev za odlaganje obveznik može podneti nadležnoj filijali Poreske uprave

NAJVEĆI DRŽAVNI DUŽNICI KOJIMA SE SMEŠI OTPIS

Zastava oružje 7,8 milijardi
Krušik, Valjevo 2,6 milijardi
Namenska, Trstenik 2,1 milijarda
Borba AD 1,9 milijardi
Sloboda, Čačak 1 milijarda
Lola livnica 960 miliona