Ako se većinom štedi u našoj valuti, onda se smanjuju valutni rizici u ukupnom finansijskom sistemu, poručio nekadašnji šef NBS

BEOGRAD - Put ka ozdravljenju finansijskog sistema, kakav ima naša zemlja, jeste put na kojem će se sve više štedeti u domaćoj valuti, što je isplativije, savetuje bivši guverner NBS Dejan Šoškić.

On je poručio domaćim štedišama da, zbog slabih efekata mera koje je donela Evropska centralna banka, ne treba skoro očekivati rast kamatnih stopa u evrima.

Manje rizika

- Zdrav finansijski sistem zahteva mnogo veći nivo štednje u domaćoj valuti. Ako se većinom štedi u domaćoj valuti, onda se smanjuju valutni rizici u ukupnom finansijskom sistemu i što imate manje rizika u finansijskom sistemu, finansijske institucije i finansijsko posredovanje postaje jeftinije - rekao je Šoškić povodom predstojeće Nedelje štednje.

Objašnjavajući smisao prikupljanja depozita u domaćoj valuti, Šoškić je naglasio da je to uslov da dođe do ozbiljnijeg snižavanja kamata na kredite i cene provizija koje plaćamo bankama, napominjući da sve to što plaćamo bankama za usluge jednim delom pokriva i dodatni rizik koji postoji u našem bankarskom sistemu, a to je valutni rizik.
- Zašto? Zato što mi kao građani najčešće štedimo, a ja bih rekao nažalost u stranoj valuti, nemajući poverenje u domaću iako je doba hiperinflacije već 20 godina iza nas. Nikako da se ponovo uspostavi to poverenje i ta težnja da ljudi štede u devizama, zapravo kreira izvore finansiranja za banke u devizama, pa banke onda prirodno žele da prebace taj valutni rizik na svoje korisnike kredita - objasnio je Šoškić.

Komentarišući negativnu baznu kamatu Evropske centralne banke (ECB) na evro, što je uslovilo da i kamate na depozite u evrima u bankama u Srbiji budu oko jedan odsto godišnje, Šoškić je ocenio da se trenutak rasta kamata u evrima možda odlaže, jer se pokazalo da plan ECB o upumpavanju oko 60 milijardi evra u banke u EU nije dao očekivane rezultate.

Poruka

- To je i poruka za naše štediše, koji razmišljaju da li da štede u jednoj ili drugoj valuti. U evrima uskoro ne treba očekivati rast kamatnih stopa - poručio je bivši guverner NBS.