Najgora situacija je u Novom Pazaru, gde čak 60 odsto odeće ima lošiji kvalitet od deklarisanog

BEOGRAD - U buticima i prodavnicama tekstila u Srbiji čak 40 odsto odeće je lošijeg sastava nego što piše na deklaraciji, pa tako umesto pamuka odeća sadrži mnogo veći procenat poliestera i poliamida, a koža ili svila veštačke materijale, iako na deklaracijama piše potpuno suprotno.

Najgora situacija je u Novom Pazaru, gde čak 60 odsto odeće ima lošiji kvalitet od deklarisanog, nezvanično saznaje Kurir. Ovako porazna situacija posledica je nedovoljne kontrole, kaže za naš list Milorad Vasiljević, sekretar Udruženja industrije, tekstila, odeće, kože i obuće u Privrednoj komori Srbije.

Loš kvalitet

- Sirovinski sastav odeće ove godine je prvi put kontrolisan posle mnogo godina. Republička tržišna inspekcija utvrdila je da na 40 odsto od 150 kontrolisanih uzoraka odeće piše da je sirovinski sastav kvalitetniji nego što zaista jeste. U deklaracijama piše da neki odevni predmet ima više pamuka, a manje poliestera, a zapravo je obrnuto. Svilena odeća sadrži veštačke materijale. Zato carina i sve inspekcije treba da pooštre kontrolu sastava odeće koja stiže u zemlju - kaže Vasiljević.

Hitna inspekcija

Kao gorući problem Vasiljević ističe to što 10 godina u Srbiji nije kontrolisano kojim bojama su bojeni materijali od kojih se pravi odeća.
- Često se dešava da su materijali poreklom s Dalekog istoka bojeni bojama koje su kancerogene i opasne po zdravlje. Zato smo od Ministarstva trgovine zatražili da tržišna inspekcija u narednom periodu izvrši kontrolu kojim bojama su bojeni materijali od kojih je napravljena odeća koja se prodaje u Srbiji - ističe Vasiljević.

Kazne
GLOBA DO MILION DINARA

- Od 100.000 do milion dinara iznosi kazna za firmu koja prodaje pogrešno deklarisanu odeću

- Od 5.000 do 50.000 dinara je kazna za odgovorno lice u firmi s lažno deklarisanom robom

- 150 uzoraka odeće kontrolisala je Republička tržišna inspekcija u Srbiji