Njen studio se bavi dizajnom jahti, uređenjem svih vrsta enterijera i luksuznom arhitekturom, a čak 90 odsto klijenata je iz inostranstva

BEOGRAD - Poslovni inkubator u Dubaiju, plutajući hotel na Zvorničkom jezeru, naočare protiv džet-lega, projekat rekonstrukcije ostrva Mamula... Iza svih ovih projekata stoji mlada preduzetnica iz Novog Sada Svetlana Mojić, vlasnica jednog dizajnerskog studija.

Na spisku njenih poduhvata su i izgradnja i opremanje luksuznih plovila, a trenutno radi na rekonstrukciji remorkera iz 1948. koji će njene vešte ruke pretvoriti u - jahtu. Talase je davno "pokorila", a odnedavno se uhvatila ukoštac i sa vetrom, pa je počela da uređuje i avione. Dizajnirala je enterijer "boinga 787 VIP", za koji je dobila nagradu International Yacht & Aviation Awards 2014 i nadmašila čak i dizajnere "Lufthanse".

Proizvodnja luksuznih plovila je osnovna delatnost njenog studija, ali vlasnica kaže da ne oseti krizu u poslovanju.
Jedini razlog je što ni ne zna kako je bilo pre. "Moja firma nije postojala u to vreme i ovo je jedino preduzetničko okruženje za koje znam. Studio se bavi dizajnom jahti, uređenjem svih vrsta enterijera i luksuznom arhitekturom, a čak 90 odsto klijenata je iz inostranstva. Za naše ljude najčešće dizajniram enterijere rezidencijalnih objekata, dok kod stranaca nema pravila. Do sada smo radili za klijente iz raznih delova Evrope, s Bliskog istoka, Severne Amerike i Azije", kaže sa osmehom sagovronica.

Kada je pre tri godine otvorila svoj studio, nije znala mnogo o biznisu. Kao dugogodišnja jedriličarka, želela je da radi ono što najviše voli i zato se odlučila da dizajnira jahte. Učila je, slušala savete starijih kolega i trudila se, kao i većina preduzetnika u Srbiji, da opstane na tržištu.

Nije tada ni sanjala da bi njen poslovni poduhvat mogao poslužiti kao recept za uspeh drugim mladim početnicima. Nedavno je, međutim, Svetlani stiglo prestižno priznanje iz Balkanske ženske mreže iz Soluna - nagrada za najbolji start-ap na Balkanu. Pobedila je u oštroj konkurenciji preduzetnica iz Turske, Bugarske, Rumunije, Makedonije, Hrvatske i Albanije.

"Kada se osvrnem na prethodne tri i po godine, koliko je prošlo otkad sam osnovala studio, drago mi je što nisam u početku znala koji me svi problemi čekaju, jer bih se mnogo teže usudila na ovakav korak", priča mlada preduzetnica.

"Najteže je bilo posle prvih nekoliko poslova steći nove klijente i održati kontinuitet. Uz podršku porodice, prijatelja i moje mentorke iz Udruženja poslovnih žena, za tri godine postojanja sa svojim timom postigla sam mnogo više nego što sam se nadala. Nagrada za najbolji start-ap na Balkanu donela je potvrdu da trud, rad, pozitivna energija i dobar tim ne prolaze neopaženo", kaže ona.

Osim dizajna jahti, Svetlana je imala i druge dizajnerske poduhvate. U oblasti arhitekture, veliki izazov je bila rekonstrukcija ostrva Mamula, dok je njeno rešenje turističkog apartmanskog naselja u Risnu pre mesec dana osvojilo treću nagradu na međunarodnom konkursu.

"Verujem da najbolji projekti nastaju ukrštanjem znanja i iskustva iz različitih oblasti. Zato se trudim da prihvatim projekat koji je različit od onog što smo do sada radili. Takav izazov natera nas da se nađemo van uljuljkane zone komfora i rezultati su uvek neuobičajeno dobri. Sa svojim timom, učestvovala sam u projektovanju luksuzne marine na Gibraltaru, a projektovali smo i marinu za Crnu Goru. Trenutno dizajniramo enterijer trećeg aviona. Ove jeseni, na London Design Week, predstavljena je luksuzna tuš-kabina koju smo dizajnirali za jednu italijansku fabriku", priča mlada dizajnerka.

U Svetlaninom studiju dizajnirane su i naočare protiv džet-lega, odnosno poremećaja u telu čoveka koji nastaje kao posledica letenja avionom kroz više vremenskih zona, najčešće nakon međukontinentalnih letova. Ovaj proizvod je Evropski institut za inovacije i tehnologiju svrstao u 20 najinventivnijih projekata u Evropi u 2014. godini.
Trendovi poput modnih postoje i u dizajnu jahti. Uvek ima nešto što je trenutno "in", ali to traje mnogo duže nego u modnoj industriji, objašnjava sagovornica. "Ipak, najbolje jahte su po meni one koje su nastale kao pametan odgovor na potrebe klijenata i inženjerskih zahteva, a ne prateći trendove. Takve jahte su vanvremenskog dizajna", kaže ona.

(Večernje novosti)