PAPRENO: Južni tok će nas koštati pola milijarde evra više?
BEOGRAD - Predstavnici „Gasproma“ najavili su da će gradnja Južnog toka poskupeti za oko 45 odsto, što bi moglo da znači da će i srpska deonica umesto 2,1 milijardu evra koštati tri milijarde. Zbog toga bi Srbija morala da se zaduži 1,5 milijardi evra, a ne milijardu, kao što je planirano.
S obzirom na to da će naša zemlja kredit vraćati od tranzitne takse, veći zajam znači da će Srbija kasniije početi da ubira prihode od tranzita. Rast troškova najavio je Aleksandar Ivanikov, prvi zamenik direktora sektora za finansije „Gasproma“, ali nije objasnio razloge.
Sporna procena
On je u Sankt Peterburgu na Međunarodnom gasnom forumu rekao da će znatno poskupeti gradnja cevovoda koji bi trebalo da poveže Rusiju i Evropu preko Crnog mora, Bugarske, Srbije, Mađarske, Slovenije i Austrije. Deo gasovoda pod Crnim morem koštaće 14 milijardi evra, umesto 10, a kopneni deo preko Evrope 9,5 milijardi umesto šest.
Šta će poskupljenje gradnje značiti za Srbiju, Kuriru nisu mogli da odgovore u Ministarstvu energetike, ali ni Dušan Bajatović, direktor „Srbijagasa“ i direktor firme „Saut strim“, koja će graditi deonicu u Srbiji. Inače, cena deonice kroz našu zemlju već je povećana. Prva zvanična procena je bila 1,7 milijardi, a trenutna je 2,1 milijardu evra.
Mahmud Bušatlija, ekonomista, kaže za Kurir da je od početka bila sporna procena o vrednosti radova u Srbiji.
Kad je zvanično pominjana svota od 1,8 milijardi evra, on je izračunao da je trošak 2,4 milijarde zbog loše obračunate kamate. Bušatlija smatra da nije toliko važno da li će gradnja biti skuplja jer Srbija ionako ne daje svoj novac, nego uzima kredit. Na opasku da nije baš svejedno koliki zajam uzimate, on odgovara da je zarada od tranzita mala, oko 100 miliona evra godišnje.
Iskoristiti šansu
- Nerealno je očekivati veliki prinos od gasovoda na taj način. Moramo da iskoristimo to što imamo gas pred nosom i da gradimo elektrane i izvozimo struju ili nove fabrike koje će imati povoljne isporuke gasa - savetuje on.
Sergej Lavrov
EK DA MENJA STAV O JUŽNOM TOKU
Rusija se nada da će Evropska komisija odustati od politički angažovanog stava prema Južnom toku, rekao je Sergej Lavrov, ministar inostranih poslova Rusije. On je u susretu sa članovima Asocijacije evropskog biznisa ukazao da pokušavaju da ih ubede da se treba okrenuti isporukama iz SAD, gasu iz škriljaca, tečnom prirodnom gasu. - Pogledajte ekonomsku isplativost tih predloga i onoga što Evropa ima sada - ukazao je on.
PENZIONERI IZ SRBIJE NEKAD MASOVNO IŠLI U OVAJ GRAD: I dalje važi za mesto koje obavezno treba posetiti, a specijaliteti koje nudi će vas tek oboriti s nogu