Nameće se potreba za ozbiljnim monitoringom, praćenjem situacije kako bi se videlo da li naše finansijsko tržište može da apsorbuje te pritiske bez jačih intervencija

BEOGRAD - Sukob Evrope i Rusije utiče na finansijska tržišta, pa i na finansijski sistem u Srbiji, kaže Goran Pitić, bivši ministar i član Saveta stranih investitora.

On objašnjava da se prvi negativan uticaj oseća u finansijskim i robnim tokovima zbog odluke EU da zabrani transakcije s velikim ruskim firmama i bankama, a drugi preko fluktuacija u odnosima svetskih valuta, što kao posledicu ima i uticaj na devizno tržište u Srbiji.

U tom kontekstu, navodi Pitić, nameće se potreba za ozbiljnim monitoringom, praćenjem situacije kako bi se videlo da li naše finansijsko tržište može da apsorbuje te pritiske bez jačih intervencija.

- Verujem da Narodna banka Srbije profesionalno prati stanje finansijskih tokova u svetu i kod nas i da će u skladu sa svojim mandatom upotrebljavati adekvatne tržišne instrumente u cilju obezbeđenja relativne stabilnosti tržišta, posebno deviznog - naveo je Pitić. Krize koje se dešavaju u svetu imaju uticaja na male zemlje poput Srbije i preko robnih tokova, dodaje, a naše kompanije izvoze na strateški važno rusko tržište.