Oko 4.000 polaznika će pred komisijom polagati ispite iz finansija, prava, prostornog planiranja i nekretnina; Budžet Srbije će se od naplate ispita, koji košta 14.000 dinara, dodatno napuniti sa oko 56 miliona dinara

BEOGRAD - Oko 4.000 prodavaca nekretnina u Srbiji moraće ponovo da „zagreju klupe“. Na to ih tera novi Zakona o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti i prateći pravilnici kojima je predviđeno da svi koji se bave prometom nekretnina u Srbiji moraju da polažu veoma obiman i komplikovan stručni ispit da bi dobili licencu za rad.

S obzirom na to da su se prodajom stanova i kuća u Srbiji bavili i mnogi advokati, to znači da će i oni, ako žele i dalje da rade, morati dodatno da se obrazuju.

Ispit košta 14.000 dinara

Pored toga što će za polaganje ispita morati da savladaju obimno gradivo iz oblasti prava, finansija, prometa nekretnina i prostornog planiranja, za izlaženje na ispit neophodno je da iskeširaju po 14.000 dinara. To znači da će se na ovaj način u državnu kasu sliti oko 56 miliona dinara, iako u Ministarstvu tvrde da će te pare biti potrošene na organizaciju ispita.

Milosav Teofilović, predsednik Nacionalnog udruženja za poboljšanje kvaliteta u prometu nekretnina, kaže za Kurir da će agentima biti potrebno mnogo vremena za polaganje ispita i da će to mnoge odvratiti od ovog posla.

Četvoročlana komisija

- Ispit će se polagati pred četvoročlanom komisijom koja traži poznavanje pravnog i finansijskog dela, metodike u posredovanju i prostornog planiranja. Ako kriterijumi za polaganje ispita budu visoki, biće problema.

U Srbiji ima između 3.000 i 4.000 agenata i bojim se da komplikovan ispit za licencu može stvoriti jednu veliku sivu zonu za prodaju nekretnina na divlje - kaže Teofilović.
Da će trgovcima nekretnina trebati šest meseci da savladaju preobimno stručno gradivo, smatra i Katarina Lazarević iz agencije „Alka“.

Visoki standardi

- Iako licencama pokušavamo da eliminišemo crno tržište, ogroman broj ljudi, oko 90 odsto njih koji se bave ovim poslom iz nužde ostaće bez posla jer neće moći da polože ispit, koji je vrlo stručan i komplikovan. Nepotrebno je da se agent bavi kamatama na kredit, visinom poreza, dozvolama za gradnju, uređenjem zelenih površina. To je potpuno besmisleno jer to rade nadležne državne institucije - ističe Lazarevićeva.

ČINJENICE
Raspored „časova“

- četiri pravilnika stupaju na snagu 29. jula 2014. godine
- agenti za nekretnine moraju da se licenciraju do 8. maja 2015.
- tehničke pripreme za polaganje stručnog ispita biće završene do 15. septembra 2014.
- agencije i vlasnici će morati da polažu ispit za licencu počev od oktobra ove godine

Ministarstvo trgovine
ISPIT NEĆE BITI TEŽAK

Željko Stojanović, predsednik Radne grupe za izradu podzakonskih pravilnika u Ministarstvu trgovine, kaže za Kurir da je polaganje ispita za trgovce nekretninama uvedeno da bi se u toj oblasti uveo red.
- Do sada su se tim poslom bavile tetke s papilotnama i varjačom u ruci. Uvođenjem polaganja ispita želimo da prodaja nekretnina postane profesija na visokom nivou kako bi naši agenti mogli da se nose s konkurencijom iz inostranstva.