ŠANSA ZA SRPSKI IZVOZ! Cene organske hrane 300 odsto više!

BEOGRAD - Imamo šta da ponudimo.
Strane kompanije nam stalno traže domaće firme koje bi mogle da isporuče organsku hranu, ali nema ih dovoljno, iako su cene u odnosu na konvencionalnu proizvodnju sto do 300 odsto više, kaže za Kurir Ivana Simić, generalni sekretar Nacionalnog udruženja za razvoj organske proizvodnje Serbija organika.
Tražene i gljive
Udruženje je od 12. do 15. februara organizovalo više nego uspešan nastup srpskih izlagača na vodećem svetskom sajmu za organsku hranu Biofah u Nirnbergu. Među njima su bili „Zadrugar“ iz Ljubovije, vodeći izvoznik zamrznutog voća - maline, kupine i šljive, kao i „Strela“ iz Leskovca, koja se bavi sakupljanjem i preradom šumskih plodova, kao što su gljive i šumsko voće, a proizvodi i cepkani i mleveni ajvar.
Na sajmu je nastupao i „Den juri organik“ iz Brusa, koji otkupljuje i prerađuje gajeno i samoniklo voće i prerađuje maline, kupine, borovnice, šljive i jabuke, kao i firma „Jovanjica“ iz Beograda, koja prodaje više od 30 vrsta povrća.
U Udruženju kažu da se na sajmu svake godine sklope nekoliko ugovora vrednih između milion i dva miliona evra. Ne postoje podaci, dodaju, kolika je vrednost domaće proizvodnje organske hrane i izvoza, ali je potencijal, posebno za voće - malinu, kupinu, šljivu - desetak puta veći nego što se sada koristi.
Trogodišnja priprema
- To je veoma tražena roba na evropskom, severnoameričkom i japanskom tržištu. Plasman je najmanji problem, što na domaćem, što na inostranom tržištu, posebno je tražena soja - ističe Simićeva.Ko se odluči za ovu proizvodnju, moraće da prođe period konverzije od dve, tri godine, dok prilagodi svoju zemlju i proces proizvodnje novim pravilima, zatim treba da za sertifikaciju godišnje obezbedi nekoliko stotina evra - ali cene organske robe su 100-300 odsto više.
Za veću proizvodnju
NEOPHODNA POMOĆ DRŽAVE
Da bi bilo više organske proizvodnje, potrebna je dugoročna strategija, edukacija proizvođača i državna podrška u početnih nekoliko godina - kaže Ivana Simić iz Nacionalnog udruženja za razvoj organske proizvodnje Serbija organika na pitanje kako bi mogla da se poveća ova proizvodnja.
ZNATE LI KOLIKO BI DANAS KOŠTAO "STOJADIN"! Vozila ga cela Juga, a 1972. prodavan je za oko 2.000 dolara