DUNAVSKA KAPIJA: Ovako će izgledati hotel Jugoslavija
BEOGRAD - Dve kule u Zemunu.
Grčka firma „QS investment“ namerava da u projekat „Dunavska kapija“ uloži oko 277 miliona evra, i to u gradnju hotela „Kempinski“ i modernog stambeno-poslovnog centra na mestu hotela „Jugoslavije“ u Zemunu. Planiran početak gradnje je 2016. godina, a završetak 2019.
Firma „Alpe adrija hoteli“ još 2008. najavila je gradnju hotela iz lanca „Kempinski“, a grčki investicioni fond „QS investment“ je u dva navrata, 2007. i 2010, kupio po 50 odsto udela, da bi u aprilu 2013. promenjeno ime u „Denjub riversajd“.
Profesionalni ulagači
Rajan Rajačić, predstavnik investitora i suvlasnik firme „Ril holding“, tvrdi da je reč o izuzetno profesionalnim ulagačima, dobro poznatim u svetu nekretnina jer su razvili preko milion kvadratnih metara nekretnina u poslednjih deset godina. Nova kompanija je već prvih dana 2014. predstavila novi koncept pod nazivom „Dunavska kapija“.
- Novina su dve kule od po 133 metara, koje iako impresivne, ipak podsećaju da je ne tako davno upravo spratnost bila glavna prepreka za realizaciju ovog projekta. Tokom rekonstrukcije biće potpuno obnovljena samo glavna hotelska zgrada, dok bi ostali objekti bili srušeni. Nakon rekonstrukcije zgrada neće imati terase, termička efikasnost objekta je na prvom mestu, dok je na arhitektama da to uklope u okolinu - rekao je Rajačić. S novim konceptom projekat je praktično opet na početku.
Konkurs za pola godine
Slike projekta ne predstavljaju konačno rešenje, već samo predlog koncepta. Posle izbora koncepta sledi arhitektonski konkurs, a paralelno s tim izrada plana detaljne regulacije.
- Ukoliko se novi koncept usvoji tokom narednog meseca, konkurs bi mogao da bude raspisan za šest meseci. Investitor je potpuno otvoren za razna arhitektonska kreativna rešenja - ističe Rajačić.
ČINJENICE
Hotel sa 40 rezidencija
- generalni urbanistički plan dozvoljava gradnju 220.000 kvadrata, a sadašnji concept predlaže 137.500
- površina parcele je pet hektara
- hotel će imati i 40 rezidencija i 60 apartmana
- gradnja bi trebalo da traje od 2016. do 2019. godine
- predviđeni su i tržni centar i parking od 80.000 kvadrata
Spratnost ni(je) problem
BIĆE UVAŽENI ZAHTEVI URBANISTA
Ne postoji saglasnost da li treba graditi visoke objekte na ovoj lokaciji, a Rajačić kaže da će biti uvaženi svi prethodni zahtevi urbanista.
- Investitor nije fasciniran soliterima, već je to najcivilizovaniji odgovor na potrebu za povećanjem površine zbog visine investicije i isplativosti celog projekta. Kako bi izgledalo da se 137.500 kvadrata dobije izgradnjom desetak osmospratnica? - upitao je Rajačić.
MINISTAR MALI: Rastemo brže od proseka EU, želimo da se bavimo ulaganjem u infrastrukturu - EXPO nam je najveća razvojna šansa