JUŽNI TOK: Ministar Ilić uručio Bajatoviću lokacijsku dozvolu
BEOGRAD - Ministar građevine Velimir Ilić uručio je danas lokacijsku dozvolu za izgradnju Južnog toka izvršnom direktoru preduzeća "Južni tok Srbija", Dušanu Bajatoviću.
Lokacijska dozvola za izgradnju tog velikog infrastrukturnog projekta uručena je Bajatoviću u prisustvu ministra prirodnih resusra, rudarstva i prostornog planiranja, Milana Bačevića, i ministra regionalnog razvoja i lokalne samouprave, Igora Mirovića.
Sve je spremno za početak izgradnje Južnog toka u Srbiji 24. novembra, potvrdili su ministri i Bajatović.
Ilić je rekao da će građevinska dozvola biti izdata sutradan i to za prvu fazu izvođačkih radova, za prvi lot, kao i da radovi na Južnom toku mogu odmah da počnu.
On je poručio da će Ministarstvo građevine pratiti radove i u skladu sa tom dinamikom izdavati građevinske dozvole za ostale faze izgradanje gasovoda.
Bajatović je najavio da će 24. novembra biti potpisana tri važna sporazuma za Južni tok, kao i da će "Gasprom eksport" zakupiti 100 odsto kapaciteta ovog gasovoda na 25 godina, što je potpuna garancija da Srbija nema nikakvog rizika u tom projektu.
Prema njegovim rečima, biće potpisani ugovori o transportu, finansiranju i proglašnju tog gasovoda za projekat od nacionalnog interesa.
Ministar Bačević je istakao da je izdavanjem lokacijske dozvole objavljen zvaničan početak realizacije tog važnog projekta, koji je poslednjih 10 godina bio predmet različitih političkih rasprava.
Ova vlada je pokazala da za relativno kratko vreme može da pripremi potrebnu dokumentarciju za projekte, poručio je Bačević.
Ministarstvo regionalnog razvoja i lokalne samouprave će, kako je kazao resorni ministar Mirović, sa predstavnicima opština pružiti svu pomoć izgradnji Južnog toka, a posebno kod eksproprijacije zemljišta.
Južni tok je jedna je od najvrednijih investicija u Srbiji u poslednjih nekoliko decenija i, kako je ranije danas najavio Bajatović, izgradnja gasovoda će trajati oko dve godine, a vrednost tog projekta, prema najnovijim procenama, je 1,925 milijardi evra.
Preostalo je još da se raspiše tender i da bude izabran izvođač, za šta su ostale samo dve ili tri sedmice.
Svečani početak radova na Južnom toku u Srbiji najavljen je kod sela Kovilja u Vojvodini, a u februaru bi trebalo da krenu i ostali radovi na terenu.
Deonica Južnog toka kroz Srbiju, duga je 421 kilometara i na njegovoj izgradnji biće direktno angažovano oko 25.000 ljudi, a posredno oko 100.000 hiljada radnika iz srpskih građevinskih kompanija, proizvođača opreme i preduzeća iz uslužnih delatnosti.
Zahvaljujući tom projektu, Srbija će postati regionalno energetsko čvorište, biće energetski bezbedna, imaće mogućnost da gradi elektrane na gas, a očekuje se i godišnji prihod od nekoliko stotina miliona evra od tranzitnih taksi, jer je reč o magistralnom gasovodu kroz našu zemlju.
Ulaz Južnog toka iz Bugarske u Srbiju biće kod Zaječara, a izlaz kod Subotice, uz dva planirana odvojka ka Hrvatskoj i Republici Srpskoj, a razmatra se i mogućnost da jedan krak gasovoda ide ka Makedoniji i Kosovu i Metohiji.
Izgradnju Južnog toka kroz Srbiju će realizovati zajedničko preduzeće "Južni tok Srbija", u kojem Srbijagas ima 49 odsto, a ruski Gasprom 51 odsto vlasništva.
Za taj gasovod pripremljen je i prostorni plan područja posebne namene, a Srbija je usvojila i poseban zakon o Južnom toku, koji će doprineti ubrzanju eksproprijacije zemljišta na trasi gasovoda kroz Srbiju.
Najavljeno je da će za Južni tok kroz Srbiju u 2014. godini biti na raspolaganju 500 miliona evra.
Puštanje u rad gasovoda, za koji se izjasnilo 73 odsto građana Srbije, planirano je do kraja 2015. godine.
DRAGANU SE UZGOJ PILIĆA VIŠESTRUKO ISPLATIO: Od države dobija redovne subvencije po grlu, a prihod mu ide i do čak 10.000 €