Slušaj vest

Da li će povećanje penzija biti dovoljno da najstariji građani „izdrže“ poskupljenja koja kreću od Nove godine? I da li treba vratiti vanredno usklađivanje penzija, pravilo koje je do 2008. važilo svaki put kad penzija padne ispod 60% prosečne zarade?
Sa ovim pitanjima suočavaju se gotovo svi penzioneri u Srbiji, a o tome su u emisiji „Puls Srbije“ govorili Milan Grujić, predsednik Udruženja sindikata penzionera Srbije, i Nadežda Satarić, magistar socijalne politike.

05:08
Da li će povećanje penzija biti dovoljno da najstariji građani „izdrže“ poskupljenja koja kreću od Nove godine?  Izvor: Kurir televizija

Milan Grujić, predsednik Udruženja sindikata penzionera Srbije, govorio je o zajedničkoj inicijativi penzionerskih udruženja:

- Znate šta, prvo ono što je značajno i treba istaći za Vrnjačku banju jeste da su penzionerska udruženja - Savez penzionera Srbije, Udruženje sindikata penzionera Srbije i Savez penzionera ‘Nezavisnost’ - prvi put jedinstveno pokušali da nađu zajednički stav i politiku u komunikaciji sa vladom po pitanjima položaja i vitalnih interesa penzionera. Mi, kao Udruženje sindikata penzionera, već smo u 12 najvećih gradova Srbije imali zajedničke tribine sa Savezom u njihovim prostorijama. Svi problemi i rešenja su nedeljivi za celu penzionersku populaciju od 1.653.000 ljudi, što je 25% ukupnog stanovništva, odnosno 30% biračkog tela - rekao je Grujić i dodao: 

366443_241213.01_20_06_23.Still010.jpg
Kurir Televizija 

- Prosto, glas penzionera uopšte se ne čuje, toliko je prigušen, jer je to jedna veoma fragilna i heterogena grupa. Ali muke su im zajedničke. Preko 60% penzionera prima do prosečne penzije, do 45.000 dinara. Od toga, 30% – znači preko 530.000 ljudi – prima najnižu penziju ili ispod nje, a to je 24.897 dinara. I da sve saberemo, 99% ih prima ispod prosečne zarade. Jednostavno, penzije su izgubile tempo za rastom plata, naročito u poslednjih 10 godina. Nekada je odnos penzije i prosečne plate bio 60% i 73%, sada je na nivou 46-47%.

Nadežda Satarić, magistar socijalne politike, dotakla se konkretnih preporuka za vladu i penzionerska udruženja:

- Da, mi smo čuli u Vrnjačkoj Banji da je Sindikat penzionera, koga predstavlja gospodin Grujić, angažovao stručnjake za problematiku socijalne sigurnosti i društvenog standarda penzionera da urade jedno istraživanje. Napravili su analizu svega od 2002. pa do današnjeg dana. I dali su vrlo konkretne preporuke, koje sada treba da se usaglase prvo ova dva sindikata i Savez penzionera Srbije, pa da sa zajedničkim stavom odu pred vladu. Mislim da bi vlada onda morala da reaguje i doista nešto da uradi da se popravi taj materijalni i socijalni položaj penzionera. Ne mogu se možda složiti oko svih 39 tačaka, ali makar oko 5, 6 ili 10 ključnih, pa da se s tim jedinstveno istupi. To bi sigurno dalo veće šanse da vlada nešto konkretno preduzme.

366443_241213.01_23_07_07.Still011.jpg
Kurir Televizija 

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

02:27
Da li penzioneri mogu dostojanstveno živeti sa svojim penzijama? Izvor: Kurir televizija