KLJUČNI ZADACI: Do kraja 2030. smanjiti broj prevremenih smrtnih slučajeva od nezaraznih bolesti kroz prevenciju i lečenje i promovisati mentalno zdravlje i blagostanje
Zdravlje je pravo koje stičemo rođenjem. Od objave Milenijumskih razvojnih ciljeva do danas postignuti su istorijski rezultati na smanjenju mortaliteta dece, u unapređenju zdravlja porodilja i borbi protiv HIV, malarije i drugih bolesti.
Od 1990. godine do danas, na globalnom nivou, broj dece koja su umrla od bolesti koje se mogu sprečiti smanjen je za više od 50 odsto. Mortalitet porodilja takođe je pao za više od 45% na globalnom nivou. Broj novozaraženih virusom HIV takođe ima trend pada, a od malarije je spaseno više od 6,2 miliona života.
Značaj vakcinacije
Uprkos ovom ogromnom napretku, svake godine umre više od šest miliona dece koja ne dočekaju peti rođendan. Od bolesti koje se mogu sprečiti, kao što su male boginje ili tuberkuloza, svakog dana umre 16.000 dece. Tema epidemije boginja i vakcinacije ovih dana je veoma aktuelna i u Srbiji.
Prevencija ima vrlo značajnu ulogu u očuvanju zdravlja! A vakcinacija jeste jedan od najdelotvornijih vidova prevencije. U našoj zemlji, kao i u regionu, najveći uzročnik smrtnosti jesu kardiovaskularne bolesti, kao i kancer, koji beleži trend rasta.
Edukacija
Umiranje se može izbeći prevencijom i lečenjem, edukacijom, imunizacijom i zaštitom seksualnog i reproduktivnog zdravlja. Ciljevima održivog razvoja UN, a posebno Ciljem broj 3, koji se upravo bavi zdravljem i blagostanjem, odvažno je preuzeta obaveza iskorenjivanja epidemije side, tuberkuloze, malarije i drugih zaraznih bolesti do 2030. godine.
Preuzimajući Ciljeve održivog razvoja UN, i Srbija je preuzela obavezu da doprinosi njihovom postizanju. Samim tim, kad je zdravlje u pitanju, naša zajednička dužnost je da fokus prebacimo s lečenja na prevenciju, kroz razvoj i promociju zdravih životnih stilova.
Zadaci Srbije
Tek kad povedemo računa o sva četiri segmenta svog zdravlja - telesnom, duhovnom, mentalnom i socijalnom, možemo da kažemo da zaista brinemo o sebi i svojim bližnjima.
Načelnica Centra za neuroonkologiju Klinike za neurohirurgiju KCS profesor dr Danica Grujičić ističe da je nužno gajiti zdrave životne stilove od najranijeg detinjstva.
- Kod dece već postoji plan sistematskih pregleda koji se obavlja po školama i mislim da nijedan roditelj ne treba da dozvoli da bilo koje dete propusti te preglede. Kasnije, bar jednom godišnje svaka devojka treba da pregleda grudi i da se javi ginekologu - kaže dr Grujičić.
Starije zdrave osobe treba bar jednom u dve godine da pregledaju krv, obavezno sa analizom hormona štitaste žlezde, da daju stolicu i urin na mikroskopski pregled na krv, a kad je reč o pušačima, dodaje ona, trebalo bi da se podvrgnu i dodatnim pregledima.
Obavezni pregledi
- Osobama koje puše treba da se uvede redovno fluorografisanje, ali uključujući i članove njihovih porodica ukoliko su izloženi duvanskom dimu. Za muškarce starije od pedesete godine obavezna je kontrola PSA (tumorski markeri prostate), a za žene starije od 35 obavezne ginekološki pregledi i pregledi dojki - savetuje dr Grujičić.
Vršilac dužnosti direktora Instituta za onkologiju i radiologiju profesor dr Radan Džodić kaže da su maligne bolesti u porastu i da se očekuje da će za 15 ili 20 godina po broju obolelih preteći kardiovaskularne.
- Razlog za to je što populacija u celom svetu stari, a mnogo je faktora rizika, i poznatih, ali i onih za koje još ne znamo. Najpoznatiji faktor rizika je pušenje, a zabrinjavajući je podatak da je broj obolelih od raka pluća zbog pušenja sve češći i kod žena. Zatim alkoholizam, gojaznost, loše životne navike, nedostatak fizičkih aktivnosti, ishrana s puno masti, a malo voća i svežeg povrća. Ukoliko bismo uspeli da privolimo naciju da se odvikne od pušenja i da se oni koji imaju problem leče od alkoholizma, kao i da ljudi kontrolišu svoju telesnu težinu, mogli bismo da smanjimo za 30 do 40 odsto broj obolelih - kaže profesor Džodić.
S. SLAMNIG - M. BRANKOVIĆ
IZGLASAN BUDŽET ZA 2025. GODINU: Mali podelio odlične vesti - Nijedan kapitalni projekat nije zaustavljen, evo kolike će biti plate i penzije