CENE OMILJENIH NAPITAKA OSTAĆE NESTABILNE: Trgovinski rat bi mogao da ugrozi oporavak industrije kafe i kakaa
Cene kakaa i kafe su drastično skočile u 2024. podstaknute prekidima lanca snabdevanja, nepovoljnim vremenskim uslovima i rastućom globalnom potražnjom.
Dok je stabilizacija na pomolu, vremenske neizvesnosti i geopolitičke tenzije sugerišu da će ova tržišta ostati veoma nestabilna i nepredvidiva.
Počnimo sa cenama kakaa, koje su prošle godine skočile na najviši nivo u više od decenije, uz povećanje od neverovatnih 180 odsto, čak i nadmašivši dobitke Bitkoina. Ovaj skok je podstaknut najvećim globalnim deficitom ponude u poslednjih šest godina. Loši vremenski uslovi u ključnim zemljama proizvođačima kao što su Obala Slonovače i Gana – zajedno sa drugim zapadnoafričkim zemljama, koje čine više od 70% globalne proizvodnje kakaoa – dovele su do razočaravajućih žetva. Situacija je dodatno pogoršana starenjem stabala kakaoa, sporijim stopama nove sadnje i porastom bolesti useva.
Kao rezultat toga, globalne zalihe kakaa su pale na najniži nivo u više od jedne decenije, što predstavlja treću uzastopnu godinu deficita i povećava zabrinutost širom tržišta. Dok je sezona 2024/2025 obećava potencijalni oporavak i izgledi za budućnost izgledaju svetlije, ostaju neizvesnosti oko vremenskih prilika u zapadnoj Africi. Očekuje se da će novi proizvođači kakaoa u Latinskoj Americi pomoći u ublažavanju tereta tradicionalnih dobavljača u naredne dve sezone, iako je njihov uticaj i dalje neizvestan i može potrajati da se oseti.
Cene kafe su takođe porasle 2024. godine, porasle su za približno 70% i dostigle najviši nivo u istoriji. Nepovoljni vremenski uslovi u glavnim zemljama proizvođačima kafe, kao što su Brazil i Vijetnam, bili su ključni pokretači ovih povećanja. Brazil, najveći proizvođač kafe Arabica, suočio se sa teškim sušama i šumskim požarima u kritičnim regionima kao što je Sao Paulo.
U međuvremenu, Vijetnam, vodeći proizvođač kafe Robusta, iskusio je dugotrajne suše, što je rezultiralo niskim nivoom vlage u zemljištu, čak i nakon kiše. Ovi uslovi su doveli do toga da stabla kafe daju premalo cvetova, ali previše listova. Osim toga, značajna šteta od tajfuna dodatno je smanjila globalne zalihe, koje su već bile opterećene tekućim oporavkom od pandemije, kao i geopolitičkim izazovima, kao što su nemiri na Bliskom istoku. Dodavanje pritisaka na strani ponude povećava globalnu potražnju za kafom, posebno na velikim tržištima kao što je Kina.
Cene kakaa i kafe će verovatno ostati nestalne zbog neizvesnosti u globalnoj trgovini, uključujući i veliku mogućnost trgovinskog rata zbog tarifnih pretnji. Međutim, kako su velike kompanije pokazale, potražnja za kafom i kakaom izgleda neelastična, a količine srodnih proizvoda nastavljaju da rastu uprkos rastu cena.
Projekcije za 2025. i 2026. sugerišu relativno pozitivne tržišne uslove, uz očekivanu stabilizaciju cena i blagi pad. Međutim, ove projekcije bi mogle biti brzo oborene zbog pogoršanja vremenskih uslova ili novih poremećaja u lancu snabdevanja, naglašavajući stalnu nepredvidljivost na ovim tržištima.
biznis.kurir.rs/SEEbiz
RADI ONO ŠTO NIKO NE ŽELI, A OD ZARADE USPEO DA KUPI KUĆU! Zasuče rukave, stavi masku, a najbolje od svega je što mu "poslodavci" ne mogu naći manu! (VIDEO)