U Priboju će se graditi Nacionalni planinarski centar Bučje, iznad kanjona Sućeska, na Golim brdima, na oko 800 metara nadmorske visine. U njemu bi boravili planinari, ali i svi koji vole aktivan odmor u prirodi i brojne adrenalinske sadržaje.

Izuzetno idejno rešenje Centra na steni, prezetovano je planinarima Priboja, rukovodstvu lokalne samouprave i predstavnicima Ministarstva turizma. Prezentaciji, pored Isa Planića, predsednika Planinarskog saveza Srbije i njegovih saradnika, prisustvoali su i Esad Hodžić, savetnik u Ministarstvu turizma i omladine, kao i predsednik Opštine i predsednik Skupštine opštine Priboj Lazar Rvović i Boris Mrdović.

- U Srbiji postoje planinarski domovi, ali nacionalne planinarske kuće odnosno ovakvog centra, za sada nema, a od ideje, koja je obelodanjena početkom godine, za nekoliko meseci stiglo se i do projektovanog rešenja Nacionalnog planinarskog centra Bučje. Kompleks Nacionalnog centra, imaće oko 1.200 kvadrata, od toga blizu hiljadu kvadrata zatvorenog tipa a ostalo su dve terase i stakleni vidikovac. Objekat će imati salu za sastanke i edukacije, osam soba sa kupatilom, kuhinju i restoran od 50 mesta, teretanu, ostave za opremu, pomoćne prostorije - rekao je za Rinu predsednik opštine Priboj Lazar Rvović.

Prirodno okruženje budućeg Nacionalnog planinaraskog centra Bučje omogućava i druge, pre svega adrenalinske sadržaje, kako za planinare tako i za druge ljubitelje prirode. Posebno se ističu fenomenalni smerovi za sportsko penjanje na prirodnoj steni, gde su se ranije i održavala takmičenja, a što druge sredine nemaju.

1673009353-pribojmestosastavcigranicafotorina1.jpg
RINA 

Plac za izgradnju budućeg Nacionalnog centra planinara, kupio je i poklonio Planinarskom savezu Srbije, Pribojac, rodom iz Bučja, a sada uspešan privrednik u Subotici, Nebojša Janović.

U lokalnoj samoupravi su zahvalni i darodavcu zemljišta i Planinarksom savezu, što se opredelio da svoj Nacionalni centar grade baš u Priboju, što će samo poboljšati turističku ponudu ovog kraja.

Izgradnja Nacionalnog planinarskog centra Bučje, uticaće i na ukupan napredak ovog kraja, otvarajući tako mnoge perspektive razvoja, od seoskog, preko sportskog do planinskog turizma.

Ako se tome doda i započeto pretvaranje nekadašnje škole u Bučji, u školu u prirodi i omladinsko odmaralište, zatim izgrađena crkva u centru mesne zajednice, pa neophodna rekonstrukcija regionalnog puta od Sastavaka do granice sa Crnom Gorom, vraćaju veru u bolje dane ovog ruralnog područja i oživljavanje svih sela u Bučju, jednoj od najvećih i najudaljenijih mesnih zajednica u opštini Priboj.

biznis.kurir.rs/RINA