JEDINSTVENI PROGRAM PODRŠKE ZELENIM PROJEKTIMA: Žarko Petrović je u intervjuu istakao važnost ovih poduhvata
Žarko Petrović, vođa tima za vitalni razvoj Programa Ujedinjenih nacija za razvoj govorio je za Biznis Kurir.
Koje konkretne koristi banke i lizing kuće mogu da očekuju ukoliko se uključe u poziv da počnu da finansiraju zelene projekte?
Bankama pomažemo da prepoznaju isplative zelene projekte i usmere raspoloživa sredstva u aktivnosti koje doprinose zelenoj tranziciji, prošire svoju ponudu i steknu nove klijente. UNDP će izvršiti selekciju tehnički zrelih i isplativih projekata, pogodnih za bankarske zajmove.
Takođe, pružamo podršku u pripremi sveobuhvatne tehničke dokumentacije potrebne za ovaj proces, čime se smanjuje rizik za ulaganja. Pored toga, banke će moći da steknu nova iskustva kroz zajednički rad na razvoju i realizaciji zelenih investicija u Srbiji, u kontekstu zelene taksonomije i ESG izveštavanja.
Kako izgleda proces od prijave projekta do njegove realizacije – i na koji način UNDP pruža podršku bankama i kompanijama da razviju izvodljive i profitabilne zelene investicije?
Kompanije prijavljuju svoje zelene projekte, a UNDP ih ocenjuje prema definisanim kriterijumima. Onima koji ih ispune, pružamo podršku kako bi sazreli u investicije spremne za sprovođenje i za dobijanje bankarskih zajmova. Tako spremne projekte onda spajamo sa bankama koje su izrazile zainteresovanost za finansiranje.
Zelene investicije koje imaju dovoljno inovativne komponente (kao što su, na primer, korišćenje geotermalne energije umesto fosilnih goriva, korišćenje naprednih tehnologija za povećanje energetske efikasnosti proizvodnih procesa ili za pretvaranje otpada u nove sirovine) kvalifikuju se za sufinansiranje iz bespovratnih sredstava u okviru projekta „EU za Zelenu agendu u Srbiji“.
Podršku pružamo i kompanijama kojima su potrebni detaljni energetski pregledi. U tom slučaju, kompanije konkurišu sa dokumentacijom o svojoj proizvodnji, odnosno radnom prostoru, za izradu besplatnog detaljnog energetskog pregleda. Evaluacijom ćemo doći do kompanija koje imaju najveću energetsku potrošnju, odnosno procese koji imaju najveći uticaj na životnu sredinu.
Za te komanije će se uraditi detaljan energetski pregled, na osnovu kojeg se mogu odabrati zelene investicije pogodne za finansijsku podršku banaka i UNDP-a.
Kako UNDP pomaže da se unapredi finansiranje ovakvih projekata u Srbiji?
Od 2017. godine, UNDP je putem niza javnih poziva, u formi izazova za inovacije, pomogao sprovođenje 115 projekata, čija vrednost prevazilazi 60 miliona evra. Finansijska podrška za pokretanje ovih investicija obezbeđena je zahvaljujući donatorskim sredstvima Evropske unije, Švajcarske, Japana, Švedske i Globalnog fonda za životnu sredinu u iznosu od više od 6 miliona evra. Ovi projekti već doprinose pravednoj zelenoj tranziciji srpske privrede.
Naš program podrške zelenim projektima jedinstven je u Srbiji. On pruža podršku u vidu kombinacije bespovratnih sredstava i stručne podrške u fazi ranog razvoja inovacije. Time omogućavamo sprovođenje projekata koji teško nalaze finansiranje, čineći ih privlačnijim za druge investitore.
Ovaj program se istovremeno fokusira na zelene inicijative i na inovacije, a otvoren je za startape, mala i srednja preduzeća, kao i velike korporacije, i pomaže u pristupu različitim izvorima finansiranja – od donatorskih sredstava do zelenih obveznica i komercijalnih zajmova.
Takođe, radimo na promociji i stvaranju ambijenta da se uspešn projekti proširene ili budu izvedeni na novim lokacijama.
Kompanijama pomažemo da se pripreme za dobijanje dozvola za sprečavanje i kontrolu zagađenja životne sredine. Neke od mera, poput primene najboljih dostupnih tehnologija (BAT) za smanjenje zagađenja vazduha, vode i tla, još uvek nisu zakonski obavezne u Srbiji, ali su već standard u EU.
Ukoliko kompanije žele da pristupe i budu konkurentne na tom tržištu, moraju da usvoje i sprovedu ove mere kako bi ispunile stroge ekološke zahtev. S druge strane, zajedno sa privredom, razvojnim i komercijalnim bankama, donatorima i nadležnim institucijama kreiramo održivo tržište finansiranja zelenih investicija.
Na osnovu dosadašnjeg iskustva UNDP-a, koje vrste zelenih projekata imaju najveći potencijal za dobijanje finansiranja - da li su to energetska efikasnost, čistije tehnologije u industriji, poljoprivreda, reciklaža...?
Banke − za sada − najradije finansiraju energetsku efikasnost i uvođenje obnovljivih izvora energije poput solarne energije, čija je isplativost jasna, dok ulaganja u druge procese koji smanjuju negativan uticaj na životnu sredunu još uvek zahtevaju dodatnu tehničku podršku i pomoć u pristupu investicijama.
Koje prepreke najčešće stoje na putu da zeleni projekti zažive u praksi – i kako ih UNDP pomaže da prevaziđu?
Kada su u pitanju inovacije, najčešće je potrebna tehnička podrška u razradi biznis ideje, kao i uvođenju inovativnog akpekta u poslovni proces, ili uspešnom plasiranju rešenja na tržišu, ali i finansijska podrška. UNDP pruža sve tri navedene vrste podrške inovacijama.
Tehnologije koje nisu široko rasprostranjene ili novi procesi ili proizvodnja sa smanjenim uticajem na životnu sredinu čija tržišna i finansijska održivost još uvek nije bila predmet procene, za banke predstavljaju rizik sa finansiranje.
UNDP je svojim mehanizmima podrške dokazao da su i ove zelene investicije neophodne i da doprinose u velikoj meri održivosti jedne kompanije jer joj zeleni portfolio obezbeđuje bolju konkurentnost na tržištu. Tako su, na primer, firme koje su uvele različite tehnologije za smanjenje industrijskih emisija, reciklažu otpada ili digitalna rešenja za energetsku efikasnost ostvarile niže troškove, lakši pristup tržištu EU pošto su se uskladile sa njihovim ekološkim standardima, kao i veću prepoznatljivost među kupcima.
BiznisKurir.rs
IMA PLATU 5 HILJADE EVRA, NE PLAĆA SMEŠTAJ I HRANU, A RADI POSAO IZ SNOVA Balkanac oduševljen preseljenjem u zemlju koju mnogi ignorišu: Upoznao i Breda Pita!