DA STE NA VREME OVDE ULOŽILI 1.000 $ NE BISTE SE POKAJALI: Do sada biste već bili milioner i imali akcije u veoma jakoj firmi
Izlazak kompanije Epl na berzu (IPO) bio je događaj koji se dešava jednom u generaciji. Kada je kompjuterska kompanija iz Kupertina u Kaliforniji, sa Stivom Džobsom na čelu, počela da trguje na Nasdaq-u 12. decembra 1980, to je bio najveći IPO od kada je Ford izašao na berzu 1956. Epl akcija je donela bogatstvo.
Da je to bio veliki dan pokazuje se i danas. Epl je danas najveća kompanija na svetu, postavši prva kompanija koja je dostigla procenu od 3 biliona dolara 2022. — četiri godine nakon što je bila prva američka kompanija koja je premašila prag od bilion dolara. Oni koji su se kladili na Epl-ov uspeh pre 44 godine — pa čak i mnogo kasnije — bili su bogato nagrađeni.
Da ste…
Da ste uložili 1.000 današnjih dolara u Epl kada je kompanija izašla na berzu po ceni od 22 dolara po akciji, vaša investicija bi sada vredela 3,7 miliona dolara, prema proračunima lista Fortune koja je koristila podatke S&P Capital IQ. Analiza obuhvata pet Epl-ovih podela akcija i pretpostavlja reinvestiranje svih dividendi, na osnovu cene akcija u sredu.
Dobici su impresivni u poređenju sa širim tržištem. Od novembra 1982. godine, kada su najraniji podaci Blumberga dostupni, akcije Epl-a su dale ukupan prinos od 20% na godišnjem nivou. Taj broj je 12% za S&P 500 u istom rasponu, što znači da je Eplrastao skoro duplo brže u proseku svake godine.
Poslednjih godina, rast tehnološkog giganta bio je posebno spektakularan. Od predstavljanja ajfona u januaru 2007. godine, Epl-ov godišnji prinos je u proseku iznosio 24% u poređenju sa S&P 500 od 10%.
Voren Bafet unovčava dobitke kompanije Apple
Stoga su čak i investitori koji su ih kupili decenijama nakon što je Epl izašao na berzu bili svedoci ogromnih dobitaka. To uključuje Vorena Bafeta, čuvenog investitora, čija se opklada od 40 milijardi dolara na kompaniju, uključujući kupovine od 2016-18, dobro isplatila akcionarima njegove firme Berkšir Hataveja.
Krajem prošle godine, deonice Epl-a koje ovaj holding ima vredele su 174,3 milijarde dolara. Bafet je od tada rasprodao više od dve trećine tih akcija, ali Berkširovih 300 miliona akcija Apple-a – vrednih oko 74 milijarde dolara zaključno sa zatvaranjem u sredu – ostaje najveći deo portfelja holdinga.
biznis.kurir.rs/Cult od Mac
LJUDI OSTAVLJAJU SIGURNE POSLOVE DA BI SE BAVILI OVIM: Mesečno zarade i do 3.000 €, a ima da se radi tokom cele godine