RUSKINJA OD SRBA NAUČILA KAKO SE RADI BEZ ŽURBE: Maša pokrenula savršen biznis za žene u Beogradu, a onda se šokirala kad je videla šta mi radimo vikendom
Maša Čurkin je Moskovljanka koja je u maju 2023. godine došla na ideju da pokrene prodaju nakita u Beogradu i da tako u našu zemlju donese deo porodičnog posla, koji ima tradiciju dugu 30 godina. U oktobru je svoju ponudu izložila kod prijateljice u salonu lepote, a potom i otvorila lokal.
Kako kaže, još je u procesu otvaranja posla, ali joj se čini da će sve biti kako treba. Posebno jer je počela da se navikava na drugačije shvatanje posla u Srbiji u odnosu na Rusiju i da prihvata koncept "polako".
- "Polako" je stil života u Srbiji, koji označava lagodan pristup životu, koji ukazuje na važnost uživanja u trenucima, bez žurbe. Umesto da se uvek ide napred i fokusira na produktivnost, "polako" podstiče pažnju, strpljenje i uživanje u putovanju koliko i u odredištu - stoji u opisu na Instagram profilu prosto.belgrade, uz ogrlicu sa natpisom "polako", koja je, kako se dodaje, namenjena "onima koji se mogu povezati sa ovim ili kao podsetnik da ponekad samo treba da stanete i odmorite se".
- Nisam mogla da razumem kako to da ovde većina prodavnica ne radi nedeljom, a subotom radi skraćeno. Pojam godišnjeg odmora, posebno kolektivnog, takođe je bilo veliko iznenađenje, jer mi ne radimo samo četiri dana tokom godine, od 1. do 4. januara. U suprotnom, gubite novac u Moskvi. Ako ne radiš, mnogo gubiš - kaže Maša.
Dodaje i da je razlika što u Rusiji brend mora da bude savršen, a u Srbiji mogu da se prave greške, za koje vam neće mnogo biti zamereno.
- Na primer, možete da kasnite, da ne otvorite radnju na vreme. Tek ovde sam shvatila da ukoliko mi se ne radi, ne moram da radim, da imam tu slobodu kao preduzetnik - kaže Maša.
Navodi i zapažanje da su u malim biznisima u Srbiji radnici često sami vlasnici. To tumači, kako kaže, visokim minimalcem i porezima, kada je reč o zapošljavanju.
- To je takođe veoma lepo, jer najbolje iskustvo kada dođete u neku radnju može da vam pruži upravo njen vlasnik - kaže Maša Čurkin.
Nataša Kovačević, koja je pokrenula projekat Mindfit, radi sa preduzetnicima, pomažući im da prevaziđu izazove u komunikaciji i liderstvu, unaprede motivaciju zaposlenih i postignu sklad između poslovnog i privatnog života.
Kako kaže, da biste bili preduzetnik, novac ne može da bude dovoljna motivacija.
- Morate da volite posao, da budete strastveni i posvećeni, pa čak da neko vreme radite i bez plate. Morate da imate cilj, samopouzdanje i veru da vi to možete - navodi Kovačević.
Ako radite od devet do pet, a sanjate da budete preduzetnik - krenite ka tome, poručuje:
- Kao preduzetnik mnogo žrtvujete, ali vredi. Vi birate vreme kada radite, ali i ljude sa kojima radite. Morate da igrate "fer plej", bitno je kako gradite odnose, a veoma je važna transparentna komunikacija i da ljude sa kojima dobro sarađujete držite blizu - savetuje Nataša Kovačević.
Kada je reč o postizanju balansa, važno je biti organizovan i napraviti prioritete, odrediti vreme tokom dana kada ste posvećeni različitim obavezama i ulogama, kako poslovnim, tako i privatnim. Važno je i delegirati one poslove koje može i neko drugi da obavi umesto vas.
- Osećaj krivice ide uz odgovornost. Ali zapitajte se, šta će se desiti ako pogrešite? Svi pravimo greške, ali to je ljudski. Zato dozvolite sebi da nekada ne uspete i pokušajte ponovo - poručuje Kovačević.
Biznis.kurir.rs/Ekapija
MOGU LI DOMAĆA PREDUZEĆA NA MEGDAN STRANIM KOMPANIJAMA? Stranci ostvaruju trećinu ukupnih prihoda u Srbiji i zapošljavaju svakog četvrtog radnika