U ZAGREBU TERAJU STRANE RADNIKE DA UČE HRVATSKI JEZIK! Na zgradama postavili natpis sa jasnom porukom
U centru hrvatske prestonice osvanula poruka na hrvatskom, filipinskom i nepalskom jeziku:: "Želiš da radiš u Hrvatskoj? Nauči hrvatski jezik!"
U samom centru Zagreba osvanuo je novi set trojezičnih plakata sa porukom: "Želiš da radiš u Hrvatskoj? Nauči hrvatski jezik!". Poruka je ispisana na hrvatskom, filipinskom i nepalskom jeziku, što je odmah izazvalo buru reakcija u javnosti.
Iz Domovinskog pokreta nisu mogli ni da potvrde ni da demantuju informacije o ovim plakatima. Kasnije su se oglasili na Facebooku, pozivajući se na zakon:
- Zakon o hrvatskom jeziku, član 11, stav 5: Višejezične javne obavesti i promotivne poruke, uključujući saobraćajne i turističke znakove, prvo se formiraju na hrvatskom, a potom na ostalim jezicima, uključujući i lokalne nazive - poručili su iz DP-a uz fotografije novih plakata.
Podsećamo, Domovinski pokret je nedavno podneo prijavu Državnom inspektoratu protiv trgovačkog lanca Kaufland zbog reklamnih poruka na filipinskom i hindskom jeziku. Kaufland je u Zagrebu pokrenuo marketinšku kampanju na jezicima manjinskih zajednica, sa sloganima poput onog na hindskom: „Abot-kamay mo na ang tahanan mo, lahat ng lasang kinasasabikan mo, presyong abot-kaya“ (prevod na hrvatski: „Dom je bliži nego što misliš. Poznati ukusi i povoljne cene“). Plakati su prikazivali proizvode karakteristične za indijsku, filipinsku i druge kuhinje.
Fotografije ovih plakata brzo su se proširile društvenim mrežama i izazvale podeljene reakcije. Iako su i ranije i drugi trgovački lanci koristili reklame na stranim jezicima, niko nije reagovao sličnim žarom.
Predstavnici Domovinskog pokreta sazvali su konferenciju za medije, a predsednik kluba zastupnika DP-a, Ivica Kukavica, jasno je istakao šta smatraju problematičnim:
- DP je podneo prijavu Inspektoratu i Vijeću za hrvatski jezik zbog Kauflandove kampanje. Problem je u tome što su plakati na hindskom jeziku toliko dominantni da hrvatski jezik praktično nije prepoznatljiv. Ovde nije u pitanju samo poslovna praksa, već napad na naš identitet i kršenje hrvatskih zakona - poručio je Kukavica.
Dodao je da zakon jasno nalaže da je hrvatski jezik uvek mora biti dominantan u službenim i promotivnim porukama:
- U ovom slučaju to nije poštovano. Radi se o nepoštenoj poslovnoj praksi i kršenju prava - zaključio je Kukavica.
Kurir Biznis/Telegraf Biznis/24sata