Slušaj vest

Idealni klimatski uslovi, prirodne lepote i termalna voda uz sportsko-rekreativnu zonu predstavljaju njene glavne adute. Iz godine u godinu privlači sve veći broj posetilaca svih uzrasta, naročito nakon rekonstrukcije hotela „Planinka“.

Tada su postali nezaobilazni spa i velnes programi koji pariraju i velikim evropskim termama, a smeštaj je često rezervisan mnogo unapred. Ranije smo pisali o ovoj banjskoj oazi, ali valja obnoviti gradivo jer smo na pragu letnje turističke sezone.

Mnogi smatraju da je za uspeh najzaslužnija prvenstveno sama lokacija. Kuršumlijska banja je udaljena 11 kilometara jugozapadno od Kuršumlije. Nalazi se u podnožju planine Radan, a zahvaljujući nadmorskoj visini od oko 432 metra ima gotovo idealan vazduh.

Drugi „kec u rukavu“ je voda. Ovde postoji nekoliko različitih izvora lekovitih termomineralnih voda, a njihova temperatura se kreće od 14 do 64 ⁰C. Preciznije, u pitanju su „mineralizovane slabo – kisele natrijum, hidrokarbonatne hiperterme“. U lečenju se koristi i lekovito blato ili peloid.

Zajedno sa Lukovskom i Prolom Banjom čini čuveni „banjski trojac topličkog kraja“ koji se smatra jedinstvenim u Evropi, ali i svetu. Kako je objasnila meštanka Jelena, najbliža je Banja samoj Kuršumliji u odnosu na Lukovsku, na primer, koja je na čak 36 kilometara udaljenosti i putna infrastruktura je odlična.

Kralj Aleksandar I Karađorđević je 1929. godine Ukazom proglasio Kuršumlijsku Banju za „opšte korisnu i lekovitu mineralnu vodu”, a zahvaljujući kvalitetu vazduha, koji oplemenjuju zasadi bora i lipe, proglašena je i klimatskim oporavilištem 1956. godine, navode na sajtu lokalne turističke organizacije.

kursumlijska-banja-2.jpg
Foto: Printscreen/Youtube

- Kuršumlijska banja poznata je još iz rimskog doba, a termalna voda je vekovima korišćena za lečenje različitih oboljenja - pre svega bubrega, želuca, mokraćne bešike, ali i kožnih bolesti. Osim što je prirodno lečilište, Banja je biser Srbije kada je reč o rekreaciji i sportu. Nakon obnove, poslednjih godina je postajala sve popularnija destinacija i za sportsko-rekreativni turizam, naročito za tenisere i po tome postaje prepoznatljiva – rekla nam je Jelena.

Dodaje da zahvaljujući savremenim terenima i prijatnoj klimi ovo mesto postaje idealno za sportske pripreme. Kako kaže, teniseri iz različitih krajeva sveta dolaze ovde kako bi trenirali u miru, daleko od gradske vreve, buke i gužve, pa se za ovu banju može reći da je postala oaza za tenisere. Cilj je, navode na stranici TO opštine Kuršumlija, ostaviti duboki trag u istoriji "belog sporta" i da u budućnosti ovo postane mesto iz kojeg se rađaju šampioni. Centralni teren u Kuršumlijskoj Banji nosi naziv po našem proslavljenom teniseru Viktoru Troickom.

"Planinka" i apartmani

Kada je reč o smeštaju, Kuršumlijskom Banjom dominira obnovljeni hotel „Planinka“, ali pored njega postoji opcija odsedanja u privatnim apartmanima u okolnim mestima, potvrđuje i naša sagovornica Jelena. Veliki broj tih ugostitelja prihvata vaučere za subvencionisani odmor u Srbiji, a naročito oni u Lukovu. Spisak se može videti na sajtu Ministarstva turizma i omladine. Uglavnom su to sobe, apartmani, hosteli i hoteli sa jednom, dve, tri, retko četiri zvezdice.

Cena prenoćišta u apartmanima u Kuršumlijskoj banji se kod jednog ugostitelja sa pomenutog spiska kreće od 28 do 35 evra. Objekat ima porodične sobe, moderno opremljene, a parking je besplatan. Prema Bukingu, može se naći smeštaj za 20-23 evra za noć, a prosečna cena je 25-30 evra.

Na primer, za oko 2.900 dinara možete iznajmiti apartman u objektu koji ima terasu, sadržaje za pripremu roštilja, recimo, što može biti ideja da se provede porodični vikend ili organizuje proslava rođendana. Kako navode u opisu ponude, neke smeštajne jedinice sadrže popločano dvorište, a iz ostalih se pruža pogled na vrt. Ima i skupljih varijanti za one koji žele više komfora i mogu da izdvoje 50 evra za noćenje.

Ko želi da predahne od posla ili je samo došao na odmor, hotel ima 8 bazena sa termomineralnom vodom temperature 33-35˚C i koja pozitivno utiče na nervni sistem i metaboličke procese. Na sajtu preciziraju da su u pitanju poluotvoreni bazen, tri dečija i dva zatvorena.

1101shutterstock-511057963.jpg
Foto: Shutterstock

Pored toga, u okviru velnes centra „Banjska“ se nalaze i 4 saune, 1 infracrvena sauna, 2 slane sobe, parno kupatilo, hladna pećina, takozvano potezno vedro ili sistem za rashlađivanje i cirkulaciju, zatim, terpidarijumi i kneipp staza, dakle, ima izbora za različite ukuse. Moguće je izabrati različite pakete terapijski dan, velnes dan i promo paket.

Gostima je dostupan i medicinski centar u kojem se sprovode terapijske procedure. Najčešće indikacije su zapaljenski reumatizam, degenerativni reumatizam, ekstraartikularni (vanzglobni) reumatizam, metaboličke bolesti zglobova i kostiju, sve vrste sportskih povreda, stanja nakon preloma kostiju i hirurških intervencija na koštano-zglobnom sistemu.

Aquarium Basianarum

Marijana nam je poslala fotografiju rimskog spomenika boginje zdravlja – Higije, koji krasi banjski park. Kuršumlijska Banja je bila jako popularna u rimsko vreme o čemu svedoče brojni arheološki pronalasci. Zanimljivo je da među nalazi mermerna ploča na kojoj je sačuvano rimsko ime Kuršumlijske Banje, koje glasi: AQUARUM BASIANARUM.

Ovaj kraj je blagotvoran i za telo i za um. Zato su u ponudu turističkih aranžmana često uključene i šetačke ture i organizovani izleti ka obližnjim kulturno-istorijskim znamenitostima.

- To su pre svega geološki fenomen Đavolja varoš, jedini srpski kandidat za sedam svetskih čuda, ali i manastir Svetog Nikole iz 12. veka i manastir Presvete Bogorodice u Kuršumliji, oba su zadužbine Stefana Nemanje – sa ponosnom priča Jelena.

U to se uklapaju i reči sa zvanične stranice Kuršumlijske Banje: „Naš kraj je riznica verskih objekata i kulturno istorijskih znamenitosti, koji ukazuju ne začetke srpske duhovnosti i državnosti“. Bolji zaključak nije mogao biti.

BiznisKurir/Blic