OVA DRŽAVA ŽELI DA PLATI RODBINI DA NEGUJU BAKE I DEKE: Nova naknada do 1.800 € mesečno – ali pod jednim uslovom
Zbog starenja nemačkog društva raste i broj osoba kojima je potrebna nega. Nedavno ih je u Nemačkoj bilo oko pet miliona.
- Zbog naše demografske situacije neće biti moguće da negu obavljaju isključivo stručna lica - izjavila je nova nemačka savezna ministarka za porodicu Karin Prijen (CDU) u intervjuu za medijsku grupu Funke. Iako sektor pokušava da privuče stručnjake iz inostranstva, broj negovatelja neće moći da prati rastuće potrebe.
Kako organizovati negu u budućnosti
Političari zato moraju da se bave rešenjima za pitanje kako u budućnosti organizovati sistem nege tako da svi kojima je potrebna pomoć budu kvalitetno zbrinuti. Tehnološki napredak, poput digitalizacije i veštačke inteligencije, pojednostaviće rad u nezi i učiniti ga efikasnijim, omogućavajući jednoj stručnoj osobi da se brine o većem broju pacijenata.
Istovremeno će važnu ulogu igrati i članovi porodice kao laički negovatelji – posebno u blažim slučajevima. Međutim, nega majke, oca, bake, dede, supružnika ili drugih rođaka zahteva vreme – vreme koje bi ti članovi porodice inače provodili na redovnom poslu.
Naknada za negu po uzoru na roditeljsku naknadu
Do sada je usklađivanje posla i nege članova porodice bilo slabo razvijeno. Osobe sa pravom na negu od 2. stepena mogu primati od 347 do 990 evra mesečno, u zavisnosti od stepena. Taj novac se teoretski može isplatiti i članu porodice koji neguje, ali o tome odlučuje sam korisnik.
Tu želi da interveniše ministarka Prijen: želi da reformiše naknadu za negu i usmeri je direktno prema negovateljima iz porodice. Osim toga, naknada bi trebalo da bude zamena za platu. To znači da bi iznos morao biti znatno veći – jer 990 evra mesečno nije adekvatna zamena za punu platu.
Ministarka još nije otkrila detalje, jer je projekat očigledno još u ranoj fazi. Međutim, socijalne organizacije se već godinama bave ovom temom. Paritetni socijalni savez predlaže da se naknada za negu izjednači sa roditeljskom naknadom.
Prema sadašnjem zakonu, to bi značilo da bi negovatelj iz porodice primao 65% svoje poslednje neto plate od države – najmanje 300, a najviše 1.800 evra mesečno. Te granice bi mogle porasti, jer se nisu menjale od 2007. godine, a nova vlada CDU/SPD planira da ih promeni.
Mesečno do 1.750 evra?
Prosečan radnik sa godišnjom bruto platom od 50.000 evra mogao bi da dobije oko 1.750 evra mesečno ako bi napustio posao kako bi se brinuo o članu porodice. Maksimalni iznos bi se brzo dostigao. Osoba koja zarađuje 30.000 evra bruto godišnje dobila bi oko 1.150 evra, a zaposleni na pola radnog vremena proporcionalno manje.
Važnije od novca: pravna ravnopravnost
Još važnije pitanje od samog iznosa jeste da li će nova naknada za negu biti izjednačena sa roditeljskom i u drugim aspektima. Na primer, koliko dugo bi mogla da se isplaćuje? Kod dece je jasno da je najveća potreba za negom u prve dve godine, pa je roditeljska naknada ograničena na 14 meseci. Nega člana porodice može trajati i deset godina – pa bi i naknada trebalo da bude dugoročnija.
Povratak na posao nakon nege
Još jedno ključno pitanje: roditeljska naknada ne zahteva otkaz – zaposleni mogu da se vrate na svoje staro radno mesto. To bi trebalo da važi i za negovatelje, ali to bi za poslodavce moglo predstavljati izazov. Nakon 14 meseci moguće je brzo se vratiti na posao, ali nakon 5 ili 10 godina osoba bi teško mogla da isprati nove standarde i promene u firmi. Moguće su i promene u strukturi i platama.
Plaćanje za rad u nezi (Care-Arbeit)
Sve ovo pokazuje koliko još ima pitanja koja treba rešiti pre nego što se ovakva naknada uvede.
- Postoji mnogo mogućih varijanti - kaže Prijen, ali je uverena:
- Nemačka ima veliki interes za ovo.
Dobro planirana naknada donela bi mnoge prednosti: članovi porodice bi barem delimično bili plaćeni za svoj rad i ne bi morali da strepe za svoju egzistenciju.
Danas ljudi često moraju da biraju između nege i posla – to bi postalo stvar prošlosti. U zavisnosti od modela, mogli bi i dalje da rade nekoliko sati nedeljno kako bi nadomestili razliku između naknade i svoje prethodne plate.
Ušteda za državu
Naknada za negu bila bi korisna i za državu – jer za svakog člana porodice koji neguje ne bi bilo potrebno plaćati stručnjaka. Plate stručnih negovatelja su oko 3.700 evra bruto mesečno, plus doprinosi koje plaća poslodavac.
Iako plate često isplaćuju privatne firme, one se finansiraju putem državnog osiguranja za negu, koje država podržava sa oko milijardu evra godišnje. Iako je ta pomoć tema rasprava, dugoročno se ne može izbeći.
Nije prioritet
Naknada za negu od najviše 1.800 evra mesečno državu bi koštala znatno manje od plate stručnog negovatelja. Cinično bi se moglo reći da bi država tako članove porodice pretvorila u potplaćene negovatelje.
Ali to bi imalo prednosti za obe strane: s obzirom na hronični nedostatak stručnih negovatelja, time bi se obezbedilo da sve osobe kojima je potrebna nega i budu zbrinute – a članovi porodice bi za to barem delimično bili plaćeni.
Finansiranje još nepoznato
Međutim: do stvarnog uvođenja ove naknade proći će još neko vreme. To nije samo zbog brojnih detalja koje još treba razraditi, već i zbog pitanja finansiranja. Konačan trošak za saveznu vladu zavisiće od konkretnog modela – ali u svakom slučaju biće značajan.
Zato je, prema rečima Prijen, vlada odlučila da takvu naknadu uvede tek kada se ekonomska situacija u Nemačkoj poboljša.
- Čak i tada moraćemo da postavimo prioritete - kaže ministarka. To znači da naknada za negu trenutno nije na vrhu liste prioriteta. Ako bude sredstava, Prijen prvo želi da obezbedi jednake šanse za decu i mlade. To ukazuje na to da bi mere poput osnovnog dečijeg osiguranja imale prednost.
biznis.kurir.rs/Fenix magazin
VELIKA PROMENA ZA BEOGRAĐANE: Sada će se drugačije plaćati grejanje – Saznajte kako će izgledati novi računi