PRESUŠIĆE VAM NOVČANIK AKO PREKRŠITE ZAKON: U Grčkoj kazne idu i do 3.000 evra! Biće na mestu kojem pripadaju
U većini država lov na morske ježeve podleže strogoj regulaciji kako bi se očuvala prirodna ravnoteža i sprečilo prekomerno iskorišćavanje ovog morskog organizma.
Lov na morske ježeve u Grčkoj je strogo regulisan i onaj ko ne poštuje zakonske propise, biće kažnjen. Prema grčkim zakonima, rekreativni lovci mogu da ulove do 20 morskih ježeva, dok je za komercijalne ribare dozvoljeno do 30 po brodu. Svakako, za bilo koji oblik ribolova, neophodno je imati odgovarajuću dozvolu.
Osim ribolovaca, ova aktivnost obično je najzanimljivija najmlađima, koji obožavaju da na plažama „hvataju“ meduze i morske ježeve. Ali, ono što mnogi ne znaju jeste da bi upravo zbog ovog prizora, mogli da dobiju paprenu kaznu, a razlog za to jeste što je vađenje morskih ježeva iz mora strogo kažnjivo, u određenim okolnostima.
Paprene kazne
Zakoni o očuvanju morskog sveta su posebno strogi i predviđaju velike kazne. Poslednjih godina, morski ježevi su u opasnosti od izumiranja, te su zaštićena vrsta, a oni koji budu uhvaćeni od strane nadležnih biće strogo kažnjeni – sumom od čak 3.000 evra.
Dakle, ukoliko se lovi bez odgovarajuće dozvole, slede novčane kazne, u zavisnosti od težine prekršaja. Osim novčane, jedna od kazni jeste i oduzimanje opreme, krivične sankcije koja čak može dovesti do zatvorske kazne, kao i oštećenje reputacije, jer osobe koje se uhvate na delu, mogu se suočiti sa smanjenjem poverenja lokalnih vlasti i zajednice.
Preporuka jeste da se informišete o lokalnim propisima, obavezno posedovanje dozvole i kupujte od sertifikovanih prodavaca – ako želite da konzumirate morske ježeve, preporučuje se kupovina od ovlašćenih sertifikovanih prodavaca.
Takođe, amaterski ribolov jeste legalan, ali pod određenim uslovima, kao i uz određenu dozvolu.
Amaterski ribolov ježeva dozvoljen je samo osobama koje poseduju dozvole za amaterski ribolov prema EU i nacionalnom zakonodavstvu.
Zašto ne treba loviti morske ježeve?
Oni su važan deo morskog sistema. Hraneći se alagama, pomažu u održavanju ravnoteže na morskom dnu.
Prekomerni ulov može dovesti do rasta algi i uništavanja stanišra drugih morskih bića. Takođe, u nekim područjima su već ugroženi zbog zagađenja i klimatskih promena. zbog toga je važno čuvati ih i ne sakupljati.
BiznisKurir/BizPortal
VELIKA PROMENA ZA BEOGRAĐANE: Sada će se drugačije plaćati grejanje – Saznajte kako će izgledati novi računi