Slušaj vest

Pavkov je podsetila da je ovo područje, Uredbom Vlade Republike Srbije iz 2011. godine, stavljeno pod zaštitu kao područje i kategorije od izuzetnog značaja.

- Privilegija je što Srbija poseduje Carsku baru, koja je poznata među građanima i kao 'banatski Amazon'. Danas smo se podsetili kojim sve lepotama raspolaže Carska bara. Pejzaž od skoro 5.000 hektara je prošaran barama, jezerima, kanalima, ritovima i slatinama i značajna je tačka biodiverziteta. Ministarstvo koje vodim je samo u prethodne tri godine dodelilo 16,3 miliona dinara za očuvanje i unapređenje ovog područja koje je izuzetno osetljivo na klimatske promene, jer je jedno od ramsarskih područja. Za nas je održivo korišćenje prirodnih resursa, njihovo očuvanje i promocija vrednosti od nemerljivog značaja i zato sam zadovoljna što i Grad Zrenjanin i upravljači imaju sluha za projekte na kojima zajedno radimo, a sve u cilju da građane približimo prirodi i prirodu građanima - rekla je Pavkov.

Pavkov Carska bara 5.jpg
Foto: Stefan Savanović

Ministarka Pavkov je rekla da je Ministarstvo zaštite životne sredine posvećeno očuvanju prirodnih dobara, kao i proširenju teritorije pod zaštitom države.

Pavkov Carska bara
Pavkov Carska bara Foto: Stefan Savanović

- Od 2021. godine intenzivno smo i paralelno radili i na tome da sačuvamo prirodna dobra pod zaštitom i na tome da proširimo obuhvat zaštite i na druga područja koja su staništa biljnih i životinjskih vrsta. U ovom momentu, pod zaštitom je 10,4 odsto teritorije Srbije. Naš plan je ambiciozan i planiramo da do 2027. godine pod zaštitom bude oko 13 odsto teritorije naše zemlje, što bi zajedno sa ekološkom mrežom obezbedilo da se pod zaštitom nađe više od 30 odsto teritorije Srbije. Istovremeno, trudimo se da iz godine u godinu u njihovo očuvanje ulažemo sve veća sredstva. U te svrhe je u 2025. godini izdvojeno dvostruko više sredstava u odnosu na 2021. godinu, što je najbolja potvrda koliko je za nas važna priroda i njeno očuvanje za buduće naraštaje - rekla je Pavkov.

biznis.kurir.rs