Slušaj vest

Mraz je naneo ogromnu štetu voćarskoj proizvodnji širom Srbije. Kako su objasnili sagovornici Kurir televizije, niske temperature koje su pogodile zemlju tokom marta i početkom aprila ostavile su pustoš u voćnjacima, a najviše su stradale sorte kajsije, trešnje, jabuka i šljiva.

- Prvi mraz smo imali 18. i 19. marta. Tada smo najveće oštećenje imali na kajsiji, koja se nalazila u fenofazi cvetanja i predcvetavanja, koje su najosetljivije fenofaze na izmrzavanje, dok na jabuci tada nismo imali neka značajna oštećenja. Drugi mraz koji nam se javio je bio sada u aprilu, 7. i 8. aprila, tada nam je najviše stradala jabuka. Minus koji se tada kretao išao je od minus 2 do minus 5, znači trajali su intervali nekih 4 do 5 časova - rekao je Nemanja Mirković, poljoprivrednik inženjer u "Atos fruktum" Mala Remeta.

Posebno su pogođene osetljive sorte jabuka, poput crvenog delišesa i fuđija, dok su druge sorte, iako oštećene, pretrpele manju štetu.

POGLEDAJTE KAKO VREMENSKE PRILIKE I NEPRILIKE UTIČU NA ROD VOĆA Ovo je čudo kome je isključivo kumovala priroda (FOTO) Foto: Kurir/T.S.

Mraz nije zaobišao ni višnje na brdskim područjima, koje su inače smatrane otpornijim.

- Ono što je bilo iznenađenje, da Oblačinska višnja, koju vodimo kao jednu od otpornijih populacija u Srbiji i koja je vrlo značajna za proizvođače Srbije, ne samo za proizvođače Srbije, nego i za državu, jer smrznuta višnja ulazi među deset izvoznih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, tu smo imali isto značajna izmrzavanja u Šumadi, i to je interesantno, na većim arhivskim visinama - istakao je prof. dr Zoran Keserović, Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu.

Na udaru su bile i druge voćne vrste, ajdared jabuke, kruške i šljive. Prema dostupnim procenama, uništeno je oko 100.000 tona voća, što će znatno umanjiti ukupnu proizvodnju u 2024. godini.

MRAZ JEDNU OD NAJZASTUPLJENIJIH DELATNOSTI U SRBIJI SROZAO NA NULU! Da li ćemo morati da se odreknemo ovih domaćih proizvoda? Izvor: Kurir televizija

- Moja je procena, s obzirom da sam radio monografiju za Statistički zavod Srbije na osnovu popisa 2023. godine, da je prosek proizvodnje voća u Srbiji bio u poslednje četiri godine, između 2020. i 2023. godine, oko 1.466.000 tona. Prošle godine ta proizvodnja pala je na milion dvesta šezdeset i nešto hiljada, znači za dvesta hiljada manje baš zbog pojave mraza i zbog kasnije pojave štete od grada i visokih temperatura u julu i avgustu. Moja je procena da će ove godine ta šteta biti veća čak u odnosu i na prošlu godinu – sigurno u odnosu na prošlu godinu negde za sto hiljada tona. - kaže Keserović.

Stručnjaci upozoravaju da bi ulaganje u moderne sisteme zaštite, kao što su antifrost sistemi, moglo biti presudno za opstanak voćarske proizvodnje u budućnosti, s obzirom na sve učestalije i nepredvidljivije vremenske prilike.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 9 za korisnike SBB EON, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

Letnja suša odnela plodove - Jabuke skuplje nego banane, a domaće voće postaje luksuz na pijacama Srbije! Kupci biraju između zdravlja i praznih džepova! Izvor: Kurir televizija