MRAZ KAO KRIVAC AKO USKORO BUDEMO MORALI DA SE ODREKNEMO OMILJENIH DOMAĆIH PROIZVODA - Delatnost srozao na nulu, situacija ozbiljna!
Stručnjaci već sada procenjuju rod manji za 350 hiljada tona u odnosu na rodne godine, što izaziva veliku zabrinutost voćara.
Mraz je naneo ogromnu štetu voćarskoj proizvodnji širom Srbije. Kako su objasnili sagovornici Kurir televizije, niske temperature koje su pogodile zemlju tokom marta i početkom aprila ostavile su pustoš u voćnjacima, a najviše su stradale sorte kajsije, trešnje, jabuka i šljiva.
- Prvi mraz smo imali 18. i 19. marta. Tada smo najveće oštećenje imali na kajsiji, koja se nalazila u fenofazi cvetanja i predcvetavanja, koje su najosetljivije fenofaze na izmrzavanje, dok na jabuci tada nismo imali neka značajna oštećenja. Drugi mraz koji nam se javio je bio sada u aprilu, 7. i 8. aprila, tada nam je najviše stradala jabuka. Minus koji se tada kretao išao je od minus 2 do minus 5, znači trajali su intervali nekih 4 do 5 časova - rekao je Nemanja Mirković, poljoprivrednik inženjer u "Atos fruktum" Mala Remeta.
Posebno su pogođene osetljive sorte jabuka, poput crvenog delišesa i fuđija, dok su druge sorte, iako oštećene, pretrpele manju štetu.
Mraz nije zaobišao ni višnje na brdskim područjima, koje su inače smatrane otpornijim.
- Ono što je bilo iznenađenje, da Oblačinska višnja, koju vodimo kao jednu od otpornijih populacija u Srbiji i koja je vrlo značajna za proizvođače Srbije, ne samo za proizvođače Srbije, nego i za državu, jer smrznuta višnja ulazi među deset izvoznih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, tu smo imali isto značajna izmrzavanja u Šumadi, i to je interesantno, na većim arhivskim visinama - istakao je prof. dr Zoran Keserović, Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu.
Na udaru su bile i druge voćne vrste, ajdared jabuke, kruške i šljive. Prema dostupnim procenama, uništeno je oko 100.000 tona voća, što će znatno umanjiti ukupnu proizvodnju u 2024. godini.
- Moja je procena, s obzirom da sam radio monografiju za Statistički zavod Srbije na osnovu popisa 2023. godine, da je prosek proizvodnje voća u Srbiji bio u poslednje četiri godine, između 2020. i 2023. godine, oko 1.466.000 tona. Prošle godine ta proizvodnja pala je na milion dvesta šezdeset i nešto hiljada, znači za dvesta hiljada manje baš zbog pojave mraza i zbog kasnije pojave štete od grada i visokih temperatura u julu i avgustu. Moja je procena da će ove godine ta šteta biti veća čak u odnosu i na prošlu godinu – sigurno u odnosu na prošlu godinu negde za sto hiljada tona. - kaže Keserović.
Stručnjaci upozoravaju da bi ulaganje u moderne sisteme zaštite, kao što su antifrost sistemi, moglo biti presudno za opstanak voćarske proizvodnje u budućnosti, s obzirom na sve učestalije i nepredvidljivije vremenske prilike.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
ZOVU IH LAMBORGINI ŽIVINA, MESO IM JE CRNE BOJE, A CENA IM IDE I DO 500 EVRA PO KOMADU! Milan gaji crne kokoške i otkriva sve detalje ovog neobičnog biznisa