Slušaj vest

Predsednica Upravnog odbora Republičke unije potrošača Vesna Perinčić rekla je da svaki proizvod za opštu upotrebu koji se stavlja u promet, uključujući i parfeme, mora biti usaglašeni sa standardima koje reguliše Zakon o opštoj bezbednosti proizvoda, a ako se utvrdi da proizvod odstupa od standarda povlači se sa tržišta.

Komentarišući nedavno povlačenje iz prodaje jednog parfema u Hrvatskoj, jer je u njemu pronađen zabranjeni sastojak, Perinčić je rekla da to nije prvi put da dođe do povlačenja nebezbednog proizvoda koji se već nađe u prometu, ali se naknadno utvrdi da postoje razlozi da se oglase nebezbednim.

Ona navodi da se to događa kada se utvrdi da proizvodi nisu u skladu sa propisanim standardima, da sadrže veći broj nedozvoljenih sredstava, odnosno sadrže nedozvoljen ili veći broj komponenti preko propisanih granica.

Perinčić je dodala da je najpoznatiji slučaj kada je povučen dečji puder za koji se naknadno utvrdilo da je čak potencijalno i kancerogen.

Ona je rekla i da Zakon o opštoj bezbednosti proizvoda propisuje nadležnost zdravstvene inspekcije i inspekcijskih organa u pogledu kontrole i ispravnosti predmeta opšte upotrebe.

- Svi ti predmeti moraju biti usaglašeni u skladu sa standardima koji se odnose za svaki proizvod pojedinačno, bilo da su u pitanju dečje igračke, parfemi ili neki drugi proizvodi - rekla je Perunčić.

Kako radi NEPRO?

Objašnjava da pri Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine postoji NEPRO sistem, gde se objavljuju podaci o nebezbednim proizvodima, zbog čega su povučeni sa tržišta i koji je stepen rizika.

Dodala je da NEPRO sistem funkcioniše po sistemu povezivanja sa RAPEX sistemom koji se primenjuje u zemljama Evropske unije, a na osnovu čijih podataka naše ministarstvo dolazi do informacija.

- Obaveza distributera je da se ponaša u skladu sa načelima dobrog privrednog subjekta, u skladu sa svojim saznanjima da je u pitanju neki proizvod nebezbedan ili da nije usaglašen sa standardima. Ako postoji bilo kakav rizik, on mora da preduzme adekvatne mere da se taj proizvod ili ne stavi u promet, ili da se povuče iz prometa - rekla je Perunčić.

Ona navodi da je u Srbiji u toku izmena Zakona o parničnom postupku, ali da je potrebno da se i u novom Zakonu o zaštiti potrošača, koji bi trebalo da se donese u trećem kvartalu ove godine, pruži mogućnost potrošačkim organizacijama da mogu da pokreću postupke.

- Zakon o opštoj bezbednosti proizvoda propisuje kaznu od 500.000 do tri miliona dinara za privredni prestup za privredne subjekte, dakle distributere koji stave u promet opasne proizvode ili za pravna lica koja uvezu, izvezu, stave u promet ili proizvedu nebezbedne, odnosno obmanjujuće proizvode. Takođe je tu propisana kazna i za odgovorna lica u pravnom licu do 200.000 dinara. Dakle, kazne postoje, kontrola postoji - navela je Perunčić.

biznis.kurir.rs/Blic