QR KODOVI OSVAJAJU SRBIJU: Instant plaćanje potiskuje keš i kartice, potrebna su samo dva-tri klika! Ima prednosti ali kome se obratiti kad nešto pođe naopako
Građani Srbije sve češće plaćaju preko kju-ar (QR) kodova i mobilnim telefonom, pokazuju podaci Narodne banke za treće tromesečje prošle godine.
Samo od jula do septembra obavljeno je 21,7 miliona transakcija, što je rast od gotovo 30 odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Iako deo građana strahuje da bi na taj način mogao da bude pokraden, nadležni upozoravaju da je sistem potpuno bezbedan.
Polako, ali sigurno, instant plaćanje potiskuje upotrebu gotovine i kartica. Sve češće plaćamo preko kju-ar kodova umesto u pošti ili banci, u svega dva-tri klika, pokazuju analize Narodne banke Srbije.
Samo u trećem kvartalu na taj način obavljeno je više od 22 miliona transakcija ukupne vrednosti od 270 milijardi dinara ili gotovo 2,5 milijarde evra. Da biste platili instant, sve što je potrebno je aplikacija banke. Na početnom ekranu je opcija IPS skeniraj. Kada je kju-ar kod, na primer, sa računa očitan, novac će biti na računu primaoca za svega nekoliko sekundi.
Upravo za plaćanje računa najveći broj građana koristi instant plaćanje. Do sada je tu opciju odobrilo 17 banaka i dostupna je za oko 4,5 miliona građana.
I jednostavnije i jeftinije
Aleksandar Stanojević, šef Odseka za poslovnu podršku i razvoj novih proizvoda i servisa u NBS, ističe da se može plaćati na fizičkim i internet prodajnim mestima, kao i da se može prenositi novac kroz uslugu "prenesi", takozvano P2P plaćanje, gde se putem broja mobilnog telefona sa računa može preneti novac na račun drugog fizičkog lica.
Osim što je jednostavnije, instant plaćanje je privrednicima jeftinije. Naknade koje se plaćaju banci u proseku su dvostruko niže od naknada za upotrebu kartica i terminala.
Boris Stojanović iz Udruženja zaštitnika preduzetnika i privrednika Srbije navodi da država ima mehanizme i načine da dodatno ohrabri sve da koriste kju-ar kod način plaćanja, ali smatra da bi trebalo krenuti malim koracima.
"Još uvek ni sve komunalne službe i telekomunikacioni operateri na svojim mesečnim računima ne štampaju kju-ar kod. Na sajtu NBS je jasno definisan način implementacije tog sistema. Time bi ohrabrili ljude da koriste kju-ar kod, jer je prepisivanje informacija sa svakog računa u elektronsko plaćanje daleko sporije nego skeniranje koda", dodaje Stojanović.
Nema razloga za strah
Iako je instant plaćanje sve popularnije, deo građana i privrede od njega zazire, najviše jer se brinu gde će novac na kraju završiti. U Narodnoj banci uveravaju da nema razloga za strah ako se tehnologija koristi ispravno.
Aleksandar Stanojević ističe da korisnici treba da se pridržavaju pravila koja dobiju od banke, te da u skladu sa tim plaćaju, da čuvaju svoj platni instrument i ne otkrivaju svoju šifru.
"Ako korisnik ima problem sa transakcijom – da nije izvršena ili nije izvršena kako je želeo – treba da se obrati svojoj banci koja će pokrenuti postupak reklamacije i rešiti problem. Korisniku će biti vraćen novac ako se zaključi da je to bila zloupotreba", dodaje Stanojević.
Instant plaćanje uskoro bi moglo da bude omogućeno i preko aplikacije Vajber, sa kojom je Narodna banka Srbije uspostavila stratešku saradnju. Opcija plaćanja i prenosa sredstava preko vajbera u upotrebi je u Nemačkoj, Grčkoj i na Kipru.
Kurir.rs/RTS
ČAK 60 ODSTO OVIH ZANATLIJA POSLUJE NA CRNO: Niko ih ne kontroliše, a dobri radnici se plaćaju kao "suvo zlato"