Kako će prekid protoka ruskog gasa kroz Ukrajinu uticati na Srbiju? Dimitrijević: Najavljivali smo da Putin ovaj sukob može dovesti i do ove tačke
"Sasvim očekivano! Govorili smo mnogo puta o tome da Rusija može ovaj sukob da dovede i do ozbiljnijih i nepoželjnijih tačaka"
Posledice rata u Ukrajini uveliko pogađaju svetsku ekonomiju. Zapadna Evropa od samog početka rusko-ukrajinskog sukoba podržava Ukrajinu zbog čega intenzivno radi na smanjenju zavisnosti od ruskog gasa, odnosno na divezifikaciji snabdevanja energentima. Da je takvo nastojanje opravdanao pokazala je i jučerašnja obustava isporuke gasa Evropi preko Ukrajine.
- Sasvim očekivano! Govorili smo mnogo puta o tome da Rusija može ovaj sukob da dovede i do ozbiljnijih i nepoželjnijih tačaka. Da mnogo što šta jeste u njenim rukama. Evropa u vazalnom položaju ne može da očekuje da retorički i svojim postupcima, sankcijama i naoružavanjem Ukrajine bude otvoreno protiv Rusije, a da izvlači i dobija od Rusije benefite, pa ni ove u gasu - kaže Slobodan Dimitrijević, predsednik Srpsko-ruskog pokreta.
Naši sagovornici tvrde da Srbija ove zime neće osetiti značajnije posledice zahvaljujući akumuliranim rezervama gasa, ali i da je najbrži put do normalizacije snabdevanja energentima prekid rata u Ukrajini.
- Ono što se nas tiče dobra informacija za građane, a na kraju krajeva naše državno rukovodstvo i ljudi zaduženi za tu oblast su govorili o tome - da mi imamo rezerve da ovu zimu prezimimo bez ikakvih problema što znači da se na nas neće odnositi. A nadam se da će brzom kapitulacijom Ukrajine, a ja naravno ukrajinskom narodu želim sve najbolje mir i obustavu ovih da kažem ludih dešavanja anticivilizacijskih - da će se ipak stvari na neki način ubrzo normalizovati - istakao je Dimitrijević.
Kada je reč o snabdeanju energentima srpsku javnost zabrinula je najava da će Amerkika možda uvesti sankcije NIS-u budući da je to preduzeće većinski u ruskom vlasništvu. Predsednik Srbije najavio je pregovore sa američkim zvaničnicima po pitanju NIS-a, a kakvu bi poziciju Srbija trebalo da zauzme i kakav se ishod pregovora može očekivati?
- Ono što je i deo vašingtonskog sporazuma, a to je ta energetska diverzifikacija, tako da za Srbiju je veoma važno sprovodi i one ugovore koje je dogovorila, dolazi nova Trampova administracija sa kojom je potpisan vašingtonski sporazum. U tom svetlu bi trebalo glkedati i da se promeni i vlasnička struktura samog NIS-a odnosno generalno i da se napravi ta izlazna strategija za Gasprom jer kad se uspostavi mir svetska situacija se neće vratiti na ono stanje pređašnje pre Sukoba u Ukrajini - kaže Ivan Miletić, politički analitičar.
Stručnjaci navode da je Srbija u prethodne dve godine dosta radila na polju diverzifikacije snabdevanja gasom u šta spada i pravljenje novih konektora i aranžman sa Azerbejdžanom, ali i da je realno očekivati promenu cene gasa.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
"DANAS POČINJE ISPLATA UVEĆANIH DECEMBARSKIH PENZIJA" Ministar Mali: Svi penzioneri će dobiti uvećanja za 10,9 odsto