SRBIJA IMA NAJBOLJU CENU GASA Bajatović tvrdi: Energetsko razviće u toku, zalihe su nam značajne! Srbijadinović: Opozicija je protiv privrednog razvića zemlje
"Izazova ima, ali se oni ne odnose na količinu ili cenu gasa, mi imamo zaista najbolju cenu"
Govori se da niko nema bolje uslove za snabdevanje gasom od Srbije, a o tome da li se to može primetiti i ove grejne sezone za Kurir televiziju govorili su Dušan Bajatović, direktor "Srbija gas", kao i Stefan Srbljanović, državni sekretar Ministarstva rudarstva i energetike.
- Izazova ima, ali se oni ne odnose na količinu ili cenu gasa, mi imamo zaista najbolju cenu. Imamo značajne zalihe, ali smo nešto malo i potrošili jer je temperatura veoma neravnomerna. Dve godine nismo trošili zalihe u Banatskom dvoru, što je dobro i za finansijsku likvidnost - rekao je Bajatović.
On dodaje da su problem sankcije koje su uvedene Rusiji sprečile neophodne finansijske transakcije kako bi se gas platio, pa dodao:
- Procenjuje se da će ova zima biti znatno hladnija, što znači da se skladišta u Evropi troše većom brzinom. Ako Evropa bude prebrzo trošila skladišta, ponestaće joj gasa do januara. U slučaju smanjena isporuka, što verujem da se neće desiti, mi imamo gas.
Srbijanović je rekao da je učestvovao u nizu teških, ali konstruktivnih sastanaka u cilju međunarodnih ekonomskih saradnji, a da je glavni fokus bio fokus na saradnji u oblasti energetike:
- Mi smo obezbeđeni po pitanju ove grejne sezone. Srbija trenutno ima samo jednu rutu snabdevanja naftom, a u slučjau da se prebacimo na korišćenje nafte mi bi naftovod gradili uz pomoć Mađarske i Rusije.
Bajatović je naveo da je politici mira doprineo ishod američkih izbora, ističući činjenicu da je trenutni predsednik Amerike Džo Bajden eksalirao sukob Rusije i Ukrajine samo mesec dana pred predaju vlasti, postavljajući pitanje da li je on time želio da naudi Donaldu Trampu, ili čitavoj Evropi?
- Ne možemo očekivati tako brzu promenu američke politike, ali možemo očekivati uvođenje mera koje bi doprinele miru. Najveći neprijatelji Amerike su Amerika, Briks, Indija, Iran... - kaže Bajatović.
On je objasnio i da Amerika želi da preuzme snabdevanje Evrope gasom, što je samo jedan od aspekata rata.
- Trampovo preduzimanje vlasti je daleko ako sagledamo šta se trenutno dešava. Oni pokušavaju da dovedu svet pred početak Trećeg svetskog rata, Evropa je u problemu. Šolcova vlada je pala, a jedan od razloga je i problem sa energentima, što je problem cele Evrope - kaže Srbijanović.
Srbijanović je dodao da je iz tog razloga bitan način na koji Srbija postupa, odnosno činjenica da diverzifikuje pravce snabdevanja energenata, kako gasa tako i nafte.
O projektu koji se bavi saradnjom sa Rumunijom po pitanju energenata, Bajatović je rekao da je do sada bio nemoguć zbog sastava gasa koju je obezbeđivala Rumunija, pa dodao:
- Slušamo na opozicionim medijima ljude koji nemaju pojma o energetici, a planovi Srbije su blizu realnosti. Imaćemo vezu sa Grčkom, Turskom, Azerbejdžanom, što znači da smo povezani sa morima.
Srbijadinović objasnio je da Srbija najveći deo svog gasa uvozi iz Rusije, ali da je na strani međunarodnog prava, pa dodao:
- Prozapadna pozicija kaže da je protiv ekonomskog i privrednog razvića Srbije, a trenutni protesti koji se dešavaju govore u prilog tome. Građani su na izborima rekli šta misle. Ovo je pokušaj da se državnim udarom na ulici preuzme vlast.
Bajatović je istakao i da opozicija nema jasne zahteve, a da oni zahtevi koje ipak istaknu bi doveli do nezapošljenosti i ekonomske propasti.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
"VAŽNO JE DA SE POVEZUJEMO" Vučićev govor na Sajmu "Vinska vizija Otvorenog Balkana": Malo koji deo naše privrede je snažno napredovao kao vinarska industrija